1 sierpnia DGA poinformowała o wodowaniu w stoczni koncernu Naval Group w Cherbourgu wielozadaniowego atomowego okrętu podwodnego FS Suffren, który jest prototypem typu Barracuda zamówionego dla Marine Nationale.
Wydarzenie stanowi kolejny etap budowy jednostki, którą oficjalnie zaprezentowano 12 lipca. Według planów próby stoczniowe rozpoczną się jeszcze w bieżącym roku, a dostawa zamawiającemu przewidziana jest na koniec 2020. Macierzystym portem będzie Tulon nad Morzem Śródziemnym, jednak infrastruktura portowa będzie przygotowana także w bazie w Breście. Barracudy zastąpią w linii jednostki typu Rubis. W lipcu Naval Group informował, że prace stoczniowe prowadzone są przy pięciu (z sześciu zamówionych) okrętach.
Okręty podwodne typu Suffren mają wymiary 99,5 metrów długości i 9 metrów szerokości. Pod wodą wypierają 5300 ton. Napęd składa się z pojedynczego reaktora jądrowego o mocy 150 MW. Żywotność prętów paliwowych wynosi 10 lat, co ma zwiększyć gotowość operacyjną okrętów i ograniczyć czas pobytu w stoczni w celu ich wymiany (szacuje się, że roczna gotowość jednostek typu Suffren będzie oscylować w granicach 270 dni). Awaryjnie jednostki dysponują także dwoma silnikami elektrycznymi. Według oficjalnych danych, podwodna prędkość maksymalna oscyluje w granicach 25 węzłów, zanurzenie maksymalne wynosi około 350 metrów, a autonomiczność wynosi 70 dni i jest ograniczona zapasami żywności. Załoga składa się z 65 osób, w tym 12 oficerów. Dodatkowo przewidziano przestrzeń do zabrania do dwunastu żołnierzy sił specjalnych, których wyposażenie może być przewożone w zasobniku mocowanym do kadłuba. Uzbrojenie obejmuje ciężkie torpedy F21, miny FG29, pociski przeciwokrętowe MBDA Exocet SM39 Block 2 oraz pociski manewrujące MBDA MdCN – wszystkie mogą być odpalane z czterech 533 mm wyrzutni zainstalowanych w dziobowej części kadłuba. Co ważne, będą to pierwsze francuskie okręty podwodne zdolne do przenoszenia i odpalania pocisków manewrujących. W celu ograniczenia poziomu generowanego hałasu zastosowano pędnik strugowodny, a także rufowe stery w układzie X.
(ŁP) | Foto: DGA |
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu