Zaloguj

Studenci wojskowi opracowali nowe drony dla Sił Zbrojnych RP

Fot.: MON

- To, że podjęliście się tego zadania świadczy o tym, że jesteście ciekawi świata, że jesteście twórczy, że chcecie konstruować urządzenia, które zapewnią bezpieczeństwo naszej ojczyźnie.(…) Wszyscy skoncentrowani jesteście na tym, żeby rozwijać swoje talenty. Dziękuję uczelniom, komendantom uczelni wojskowych, którzy stworzyli warunki do tego, abyście mogli wykonać swoją pracę – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z laureatami konkursu dla uczelni wojskowych na projekt nowego drona dla Wojska Polskiego.

11 sierpnia w Wesołej szef MON wręczył nagrody laureatom I edycji konkursu, który miał na celu opracowanie i realizację projektów bezzałogowych systemów, wspieranie i rozwój potencjału badawczego oraz poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań na rzecz bezpieczeństwa i obronności państwa.

Ministerstwo Obrony Narodowej wspólnie z wojskowymi uczelniami wyższymi –Wojskową Akademią Techniczną, Akademią Marynarki Wojennej, Lotniczą Akademią Wojskową oraz Akademią Wojsk Lądowych – przeprowadziło konkurs na opracowanie i realizację projektu bezzałogowego systemu powietrznego (BSP) oraz bezzałogowego systemu morskiego (BSM) na potrzeby Sił Zbrojnych RP.

W kategorii operacyjno-rozpoznawczej pierwsze miejsce otrzymały dwa zespoły: zespół Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni za opracowanie projektu o kryptonimie NEOGOBIUS -1. Jest to wielozadaniowy bezzałogowy system morski przeznaczony m. in. do rozpoznania oraz holowania obiektów pływających o masie do 3t oraz zespół z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie za opracowanie projektu o kryptonimie AZOR. Jest to bezzałogowy system morski, którego celem jest wykrywanie obiektów podwodnych oraz badanie dna z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji.

Zespół podchorążych z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie otrzymał pierwsze miejsce za opracowanie projektu bojowego, bezzałogowego systemu powietrznego o kryptonimie KILLER, którego głównym zadaniem jest rażenie przeciwnika przy użyciu amunicji krążącej oraz prowadzenie rozpoznania pola walki.

W kategorii amunicja krążąca komisja konkursowa nie przyznała I miejsca. II miejscem został wyróżniony zespół z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Zespół studentów z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie.

Konkurs skierowany był do podchorążych i cywilnych studentów oraz doktorantów uczelni wojskowych. Wartość nagrody głównej w poszczególnych kategoriach wyniosła po 50 tys. zł. Projekty BSP/BSM były oceniane pod kątem możliwości śledzenia i rozpoznania celu, możliwości bojowych, możliwości monitoringu terenu oraz możliwości określonych pomiarów, np. poziomu zanieczyszczenia.

Do konkursu w trzech kategoriach zgłoszono 38 projektów z czterech uczestniczących w nim uczelni wojskowych. Do II etapu konkursu zakwalifikowało się 12 projektów. W tym etapie, studenci otrzymali środki na realizację swoich projektów, czyli budowę i wykonanie zaproponowanych dronów.

 

- Okazało się, że we wszystkich tych trzech kategoriach konstrukcje należą do niezwykle udanych i interesujących zarówno w tej części rozpoznawczej, bojowej, jak i amunicji krążącej. Jestem pod wrażeniem waszych umiejętności, zdolności, waszych talentów. Bardzo się cieszę, że te wszystkie cechy, o których wspomniałem możecie wykorzystać dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny. Proszę Państwa, nie zatrzymujcie się, rozwijajcie swoje zdolności dalej, a my zapewnimy Wam rozwój. Zapewnimy, żeby ten potencjał, który w Was drzemie mógł być wykorzystany dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny – zaznaczył minister.

Szef MON deklarując wsparcie zarówno ze strony resortu, jak i uczelni, zachęcił wszystkich studentów do rozwijania swoich zainteresowań w tym obszarze i brania udziału w konkursach organizowanych przez MON. Jak zaznaczył, konkurs którego laureatów dziś poznaliśmy będzie organizowany cyklicznie.

Jednym z priorytetów ministra obrony narodowej jest większe wykorzystanie potencjału polskich naukowców na rzecz Wojska Polskiego i polskiego przemysłu obronnego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad dokumentem określającym cele i kierunki badań naukowych na potrzeby obronności państwa w perspektywie 15-letniej. Dokument przewidywać ma wykorzystanie potencjału nie tylko resortu obrony narodowej, ale również polskich naukowców, krajowych podmiotów naukowo-badawczych, kluczowych dla opracowania technologii na potrzeby Wojska Polskiego.

Źródło: MON.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Studenci wojskowi opracowali nowe drony dla Sił Zbrojnych RP”

  1. Zatrudnili studentow, żeby ooracowali dla nich projekt Orlika, bo pegaziny sobie nie potrafią z tym poradzić pomimo przygarnięcia 800 mln?

  2. Opracować to jedno. Tak samo jak zacząć produkować.. Aż do trafienia do użytku... Potem serwis.. Poza tym nim trafi do uzbrojenia to cena X wzrośnie kilka razy, gdyż przechodzi przez zbędne ręce.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc