Zaloguj

Strzeleckie ciekawostki ZM Tarnów

Obok moździerzy oraz broni precyzyjnej Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. prezentują w Kielcach także inne ciekawostki segmentu broni strzeleckiej, karabinów maszynowych kalibrów 7,62 oraz 12,7 mm.

ZM Tarnów wystawił też 7,62 mm rkm UKM-2000P z nowymi akcesoriami – kolbą, przednim chwytem i dwójnogiem. Jednak chyba najciekawszą cechą tej wersji jest krótsza lufa. Jest to więc przypomnienie koncepcji modelu UKM-2000D sprzed paru lat. Miał to być poręczniejszy, bo krótszy rkm, ale nadal ładowany karabinowym a nie pośrednim nabojem, dla formacji, które potrzebują krótszej broni tej kategorii. Składana kolba pozwala dodatkowo zmniejszyć długość broni do transportu.

Inna ciekawostka ZM Tarnów S.A. Jest to karabin maszynowy WKM-Bm na NATO-wską amunicję 12,7×99 mm. Nowością w tej broni jest zmiana kierunku podawania taśmy nabojowej, co odbywa się teraz z lewej strony, jak w zachodnich wkm M2 i pochodnych. Zmiana wynika przede wszystkim z chęci dostosowania WKM-Bm do oferowanych przez ZM Tarnów zdalnych stanowisk uzbrojenia ZSMU-1276 M5 i optymalizacji ich konstrukcji. Nie jest to koniec modyfikacji przewidzianych przez tarnowskich konstruktorów – kolejna obejmuje użycie taśmy rozsypnej M9.

(AMM) Foto: Adam M. Maciejewski
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc