Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Straty rosyjskie na Ukrainie wg źródeł ukraińskich – stan na 28 lutego

Rosyjska wojska miały stracić na Ukrainie już niemal 200 czołgów, a pojazdów opancerzonych ponad 1000. Fot. Internet.

28 lutego ukraińskie władze zaktualizowały listę strat, jakie Siły Zbrojne Ukrainy miały zadać najeźdźcom podczas walk na terytorium Ukrainy.

Bojowy wóz piechoty BMP-3 to rzadki pojazd w Siłach Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, trafił jednak na Ukrainę i zakończył tu okres swojej eksploatacji. Fot. Internet.

Tradycyjnie już Ukraińcy podali straty wroga z podziałem na poszczególne kategorie uzbrojenia, choć podział ten jest nieprecyzyjny. Zgodnie z podanymi informacjami, Rosjanie mieli dotychczas stracić: 29 samolotów (bojowych i transportowych), tyle samo śmigłowców (bojowych i transportowych ‒ zwraca uwagę szybki przyrost strat w śmigłowcach, których początkowo Ukraińcy niszczyli niewiele), 191 czołgów, 816 różnych pojazdów opancerzonych, 74 systemy artyleryjskie (tylko artyleria lufowa), 21 polowych wyrzutni rakietowych (opisanych jako Grad, a więc BM-21 ‒ niewykluczone, że Ukraińcy zniszczyli też innego typu wyrzutnie), jeden zestaw przeciwlotniczy 9K37 Buk-M1 (zapewne pojedyncza wyrzutnia), pięć innych zestawów przeciwlotniczych, 291 różnych samochodów (głównie samochody ciężarowe), 60 cystern, trzy bezzałogowe aparaty latające, dwie jednostki pływające.

Przeciwlotniczy zestaw artyleryjsko-rakietowy 2S6M Tunguska zdobyty na przedpolach Charkowa. Fot. Internet.

Wyraźnie widać, że straty rosyjskie szybko rosną i, sądząc po dostępnych w Internecie zdjęciach oraz filmach, rzeczywiście są poważne. Czy aż tak ciężkie, jak podaje strona ukraińska ‒ nie wiadomo, wydaje się to wątpliwe. Niekoniecznie wyolbrzymianie rosyjskich strat musi być celowym zabiegiem propagandowym, bowiem z dawnych wojen znamy wiele przypadków zgłaszania uszkodzonych pojazdów czy samolotów jako zniszczone. Warto przy tym dodać, że Ukraińcom udało się zdobyć sporo rosyjskiego uzbrojenia i wyposażenia, i to nie tylko osobistego, przejmowanego wraz z jeńcami, ale również pojazdów opancerzonych. O ile będący już legendą wyczyn lokalnych Romów z Chersonia, którzy mieli ukraść rosyjski wóz bojowy, wydaje się być faktycznie tylko legendą, o tyle znane są przypadki przejmowania nieuszkodzonych pojazdów opancerzonych, w tym przez ludność cywilną.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc