Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar

Straty obydwu stron podczas wojny na Ukrainie

Ukraińcy nie tylko niszczą, ale często też przejmują porzucone uzbrojenie i sprzęt wojsk rosyjskich. Na zdjęciu jeden z pojazdów Tigr z kolumny zatrzymanej na ulicach Charkowa. Fot. Internet

27 lutego Ministerstwo Obrony Ukrainy opublikowało szacunkową listę strat wojennych, pogrupowanych według poszczególnych kategorii.

Zgodnie z komunikatem ukraińskiego resortu obrony, straty Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej od czwartku 24 lutego do poranka 27 lutego wyniosły: 27 samolotów (bez podziału na maszyny bojowe i transportowe), 26 śmigłowców (bez podziału na typy i kategorie), 146 czołgów podstawowych, 706 różnych pojazdów opancerzonych (bojowych wozów piechoty, transporterów opancerzonych, pojazdów specjalistycznych itp.), 49 dział artyleryjskich różnego typu i kalibrów, cztery artyleryjskie wyrzutnie rakietowe (opisane jako BM-21 Grad), jeden zestaw przeciwlotniczy 9K37 Buk (być może jedna wyrzutnia), 60 cystern, 30 innych pojazdów logistycznych, dwa bezzałogowe aparaty powietrzne, dwie jednostki pływające.

Szczątki 122 mm haubicy samobieżnej 2S1 Gwozdika, lokalizacja i przynależność nieznane. Fot. Internet

Ponadto, wg Ukraińców, miało zginąć ok. 4300 żołnierzy rosyjskich. Ukraińcy przy tym podkreślają, że są to dane orientacyjne i w przyszłości będą doprecyzowane. W odróżnieniu od poprzedniego komunikatu, nowy nie zawierał danych nt. wziętych do niewoli żołnierzy. Ich liczba musi jednak rosnąć ‒ wczoraj rano miało ich być ok. 200.

Rosyjski konwój zniszczony w Buczy:

Rosyjski pojazd opancerzony potraktowany koktajlem Mołotowa:

Konwój rosyjskich pojazdów opancerzonych zdobyty w walce przez Ukraińców:

Co ciekawe, pierwszy komunikat na temat strat przeciwnika opublikowało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej. Agresorzy podają, że Ukraińcy mieli stracić: 48 stacji radiolokacyjnych, 31 zestawów przeciwlotniczych różnych typów (prawdopodobnie chodzi o mobilne wyrzutnie, a nie „zestawy” rozumiane jako jednostki ogniowe złożone z kilku wyrzutni oraz wozów kierowania ogniem i dowodzenia), osiem samolotów, siedem śmigłowców, 11 bezzałogowców (wszystkie statki powietrzne zniszczone w powietrzu ‒ nie podano informacji nt. strat w sprzęcie latającym na lotniskach), dwa zestrzelone pociski balistyczne systemu Toczka-U, 223 wozy bojowe (bez podziału na czołgi, bwp, transportery opancerzone itd.), 39 polowych wyrzutni rakietowych, 86 dział i moździerzy. Rosjanie mieli zaatakować 975 obiektów wojskowych, w tym 23 stanowiska dowodzenia i łączności. O stratach w ludziach nie ma informacji.

Czy straty przeciwnika podane przez obydwie strony są prawdziwe ‒ zapewne nie, ale sądząc po dostępnym w Internecie materiale fotograficznym i filmowym, szczególnie straty rosyjskie wydają się być poważne. Ukraińcom udało się m.in. zaatakować terytorium nieprzyjaciela i zniszczyć na lotnisku co najmniej jeden samolot rodziny Su-27. Z kolei Rosjanie nie wszystkimi swoimi „sukcesami” chwalą się równie chętnie.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc