Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

StormBreaker o krok bliżej integracji z F-35 dzięki udanym próbnym zrzutom

Fot. Raytheon Missiles & Defense

Marynarka Wojenna USA we współpracy z Raytheon Missiles & Defense, działem firmy Raytheon Technologies, przeprowadziła dwa próbne zrzuty inteligentnej bomby StormBreaker® z myśliwca F-35B Lightning II poruszającego się z prędkością Mach 0,9, czyli najwyższą prędkością zrzutu z F-35, jaką udało się dotychczas osiągnąć.

Żadna inna znajdująca się obecnie na służbie broń powietrze-ziemia nie jest w stanie dorównać możliwościom bomby StormBreaker w starciu ze złożonymi celami w środowiskach objętych konfliktem – powiedział Paul Ferraro, prezes działu systemów lotniczych w Raytheon Missiles & Defense. – Dzięki tego typu testom robimy szybkie postępy w zakresie integracji bomby StormBreaker z platformami piątej generacji, zmierzając do jak najszybszego przekazania tej niezwykle potrzebnej broni Stanom Zjednoczonym i ich sojusznikom.

Podczas testów pomyślnie przeprowadzono, w odstępie trzydziestu minut, zrzut dwóch bomb StormBreaker, które po odpaleniu zachowywały się zgodnie z wymaganiami. Zrzuty te były ostatnimi z serii siedmiu próbnych odpaleń bomby StormBreaker, dzięki czemu program jej integracji z myśliwcem  F-35B może teraz przejść do fazy sprawdzania możliwości samej broni.

Fot. Raytheon Missiles & Defense

Bomba StormBreaker jest wyposażona w innowacyjną wielozakresową głowicę naprowadzającą oraz potężną wielozadaniową głowicę bojową, umożliwiając wysoce elastyczne i skuteczne rażenie stacjonarnych i ruchomych celów w odległości ponad 72 km. Ponadto w porównaniu ze starszymi typami uzbrojenia na jeden samolot można jednocześnie załadować więcej bomb StormBreaker, dzięki czemu podczas jednego lotu można razić większą liczbę celów.

W 2020 roku Siły Powietrzne USA zintegrowały bombę StormBreaker z myśliwcem F-15E Strike Eagle. W dalszej kolejności zostanie ona zintegrowana z innymi platformami załogowymi i bezzałogowymi, w tym z wykorzystywanym przez Marynarkę Wojenną USA myśliwcem F/A-18 Super Hornet.

Źródło: Raytheon Missiles & Defense.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc