Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Stępka pod prototypowy holownik dla Marynarki Wojennej

23 stycznia w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. odbyła się uroczystość położenia stępki pod prototypowy holownik, który w 2019 roku ma zasilić szeregi Marynarki Wojennej, a dokładniej 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Wydarzenie jest wynikiem zeszłorocznego podpisania kontraktu pomiędzy stocznią i Inspektoratem Uzbrojenia na budowę serii sześciu jednostek tej klasy, które wymienią obecnie eksploatowane holowniki w Marynarce Wojennej. Według planów pierwsza, trzecia i piąta jednostka trafi do Świnoujścia, natomiast pozostałe trzy do Gdyni. Obok holowników zastąpią także inne jednostki pomocnicze, m.in. poławiacz torped K-8.

Poza wypełnianiem zadań zabezpieczenia manewrów w portach i redach, mają służyć do transportu personelu i ładunków, neutralizacji substancji ropopochodnych, wsparcia działań ratowniczych i przeciwpożarowych.

Kontrakt na holowniki była jedną z trzech umów dotyczących zamówienia, w 2017 roku, nowych jednostek pływających dla Marynarki Wojennej. Pod koniec roku Inspektorat Uzbrojenia (także w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.) zamówił dwa niszczyciele min typu Kormoran (które powstaną w konsorcjum z OBR CTM S.A. oraz PGZ Stocznia Wojenna), a także okręt ratowniczy. Według deklaracji politycznych, w najbliższych tygodniach powinniśmy poznać zagranicznego partnera programu Orka, a także decyzji odnośnie programów Miecznik i Czapla.

(ŁP) Foto: Jarosław Ciślak
Teldat
reklama Leonardo
reklama BMS
reklama Leonardo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc