Zaloguj

Stępka pod ósmą korwetę K130

Łukasz Pacholski

6 października w stoczni koncernu Lürssen w Wolgast odbyła się uroczystość formalnego położenia stępki pod przyszłą korwetę FGS Karlsruhe - ósmą jednostkę typu K130 budowaną na zamówienie Deutsche Marine. 

Ze względu na procedury epidemiologiczne w uroczystości brała udział ograniczona liczba gości. Karlsruhe jest trzecią jednostką II serii korwet typu K130, które zostały zamówione we wrześniu 2017 roku. Dołączą do pięciu wcielonych w latach 2008-2013. Podobnie jak pierwsza transza, także druga obejmuje pięć jednostek – wszystkie zostaną dostarczone przez konsorcjum ARGE, obejmujące ThyssenKrupp Marine Systems, German Naval Yards oraz Lürssen. W konstrukcji są wykorzystywane modułowe rozwiązania koncepcji MEKO A100, która stała się także bazą dla okrętu patrolowego ORP Ślązak czy korwet izraelskich. 

Według planów druga transza korwet zostanie wprowadzona do służby w latach 2023-25. Stępki pod pozostałe dwie jednostki (przyszłe Augsburg oraz Lübeck) mają zostać położone do końca bieżącego roku.  

W ramach przygotowywania do wprowadzenia do służby Ministerstwo Obrony Niemiec podpisało kontrakt w sprawie zakupu partii kierowanych pocisków przeciwokrętowych Saab RBS-15 Mk 3, które będą kosztować Berlin 194 mln dolarów.  

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc