Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Bukareszcie

Jens Stoltenberg, Sekretarz Generalny NATO, w trakcie konferencji prasowej przed spotkaniem NATO w Bukareszcie. Fot: NATO

W dniach 29 i 30 listopada 2022 r. w stolicy Rumunii Bukareszcie spotkają się ministrowie spraw zagranicznych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Omawiane będą tematy związane z: agresją Rosji na Ukrainę, wsparciem NATO dla Kijowa i innych partnerów w regionie, a także sposoby wzmocnienia odporności Sojuszu na wyzwania płynące ze strony Chińskiej Republiki Ludowej.

W trakcie konferencji prasowej zapowiadającej spotkanie państw NATO w formacie ministrów spraw zagranicznych, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że „NATO będzie nadal wspierać Ukrainę tak długo, jak to będzie konieczne. Nie cofniemy się”. Dodał, że „w naszym interesie jest wspieranie Ukrainy” i wyjaśnił, że „nie może być trwałego pokoju, jeśli agresor zwycięży”.

W Bukareszcie ministrowie spraw zagranicznych NATO spotkają się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kułebą, aby omówić najpilniejsze potrzeby Ukrainy. Jens Stoltenberg zapowiedział, że wezwie sojuszników do zapewnienia większego wsparcia w ramach kompleksowego pakietu pomocy, w ramach którego NATO dostarcza Ukrainie: paliwo, środki medyczne, zimowe wyposażenie żołnierzy i środki zakłócania bezzałogowców. Stoltenberg dodał, że w dalszej perspektywie NATO będzie wspierać Ukrainę w procesie dostosowania swojego sprzętu, doktryn i szkolenia do  standardów obowiązujących w NATO.

W kontekście polityki międzynarodowej Sojuszu Jens Stoltenberg stwierdził, że „wojna w Ukrainie pokazała naszą zależność od rosyjskiego gazu, więc musimy ocenić naszą zależność od innych autorytarnych reżimów, zwłaszcza Chin”.

Oprócz przedstawicieli 30 państw NATO, w Bukareszcie obecni będą ministrowie spraw zagranicznych Bośni i Hercegowiny, Gruzji oraz Republiki Mołdawii. Omawiać będą zacieśnienie współpracy z Sojuszem w tym trudnym czasie. Według słów Stoltenberga te trzy państwa „stykają się z rosyjską presją na wiele różnych sposobów, dlatego podejmiemy dalsze kroki, aby pomóc im w obronie ich suwerenności i wzmocnieniu ich zdolności obronnych”.

W Bukareszcie będą też obecni ministrowie spraw zagranicznych Republiki Finlandii i Królestwa Szwecji, których akcesja do Sojuszu z obecnej perspektywy wydaje się być jedynie kwestią czasu, a których oficjalne dołączenie do struktur NATO blokują ze względów politycznych Węgry i Turcja. W kręgach NATO istnieje przekonanie, że obydwa państwa podniosą swoje flagi na masztach przy Kwaterze Głównej w Brukseli w przyszłym roku. Okazją do oficjalnego potwierdzenia Finlandii i Szwecji jako 31. i 32. członka NATO może być szczyt Sojuszu zaplanowany na 11 i 12 lipca 2023 r. w stolicy Republiki Litewskiej Wilnie.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc