Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Spike LR2 dla szwajcarskich wojsk lądowych

Szwajcaria wybrała przeciwpancerny system rakietowy z ppk Rafael Spike LR2 jako następcę pocisków rodziny TOW. Na zdjęciu odpalenie ppk z wyrzutni systemu MELLS Bundeswehry. Fot. Bundeswehr/Maximilian Schulz

4 kwietnia szwajcarski Federalny Urząd ds. Uzbrojenia (Armasuisse), zajmujący się zakupami na rzecz Szwajcarskich Sił Zbrojnych (Schweizer Armee), ogłosił wybór rakietowego systemu przeciwpancernego z ppk Rafael Spike LR2 jako następcy amerykańskiego z ppk BGM-71 TOW.

Oferta została złożona przez konsorcjum Eurospike GmbH. Formalny wniosek o zakup Spike'ów LR2 zostanie skierowany do szwajcarskiego parlamentu w najbliższym czasie, zaś umowa miałaby zostać zawarta w 2024 r. Wojska Lądowe Szwajcarskich Sił Zbrojnych (Heer) otrzymać mają nowe systemy przeciwpancerne w celu zastąpienia obecnie używanych ppk rodziny TOW, wykorzystywanych jako główne uzbrojenie niszczycieli czołgów Panzerjäger 90 na bazie kołowych transporterów opancerzonych Piranha IB 6×6. Mimo to, pierwsze nowe ppk zostaną zamówione w wersji przenośnej. Same TOW-y ‒ a wraz z nimi prawdopodobnie również ich obecne nosiciele ‒ zostaną wycofane z eksploatacji w przyszłym roku.

Agencja Armasuisse prowadziła od 2018 r. analizę rynku dotyczącą przeciwpancernych systemów przeciwpancernych. Zapytanie skierowano do wielu producentów uzbrojenia tej klasy. Było ono ukierunkowane na uzyskanie informacji dotyczących m.in.: zasady działania, skuteczności pocisku, działania systemu celowniczego, możliwości integracji z istniejącą infrastrukturą (w tym z używanymi przez Heer pojazdami) itd. Z analizy rynku wynikało, że jedynie dwóch (drugiego nie ujawniono) producentów spełniało wymogi stawiane przed perspektywicznym szwajcarskim rakietowym systemem przeciwpancernym. Armasuisse zwróciła się następnie do finalistów z zapytaniem o szczegółową ofertę, zawierającą również informacje o cenie i kosztach eksploatacji w pełnym cyklu życia. Z analizy nadesłanych odpowiedzi wynikało, że wyrób konsorcjum Eurospike zapewni największy wzrost zdolności bojowych, jest też najkorzystniejszy pod względem ekonomicznym.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Spike LR2 dla szwajcarskich wojsk lądowych”

  1. Panie Bartłomieju Kucharski: .... No a JEDNOCZEŚNIE, no to u NAS, obecni generałowie Wojska Polskiego, działający NIE w interesie Armii Polskiej, a ślepo, "służbiście", oraz absolutnie niewolniczo realizują (tak, jakby nie byli oni żołnierzami polskimi, a jedynie funkcjonariuszami /"czynownikami"/ partyjnymi jedynej "słusznej" Partii), instrukcje rządzącego PIS'u. Realizują oni, wraz z wysokimi urzędnikami MON'u, czysto ideologiczną decyzję PIS'u, podjętą z początkiem 2016 r., wdrożoną wtedy w życie przez Antosia, i obecnie ślepo kontynuowaną przez Mariuszka ---- aby całkowicie zakończyć i zerwać wszelką współpracę wojskową z Państwem Izrael. No i dlatego, no to my jesteśmy obecnie skazani na horrendalnie drogie ppk. JAVELIN (po 185 tys. USD za pocisk!!!), kupowane jedynie "z półki", i z ZEROWYM transferem technologii, a w przyszłości, no to na JESZCZE ZNACZNIE BARDZIEJ horrendalnie drogie Brimstone-2 / -3, gdzie, PÓKI CO, no to transfer CAŁKOWICIE PEŁNEJ technologii, to pozostaje, JAK NA RAZIE, jedynie absolutną himerą, oraz, pozostaje on JEDYNIE w sferze czystych mrzonek.... No i przez to, no to obecnie nasze zakłady MESKO mają ZABRONIONE przedłużenie licencji na produkcję ppk. SPIKE, teraz w wersji LR1, produkowanych przez nas tutaj na miejscu w 70%, z natychmiastową możliwością produkcji jeszcze znacznie lepszych ppk. SPIKE LR2, i to TERAZ, to już w 100%, tu na miejscu, u nas. W ten sposób, nie przedłużając i nie rozszerzając tej licencji, to my (MESKO!!), tracimy te nasze, absolutnie UNIKALNE kompetencje, nabyte przez nas od 2005 roku. A jednocześnie to my moglibyśmy produkować tu u nas, w MESKO, i to teraz to już w 100%, pełną gamę ppk. SPIKE, no bo wtedy to również i: SR, ER2, NLOS-6 ---- każdy z nich to absolutnie najlepszy na całym zachodnim świecie, w swojej klasie.... I wszystko TO, no to my OBECNIE wyrzucamy prosto do kosza do ŚMIECI, przy triumfalnym oraz radosnym, jadowitym rechocie, kwiczeniu, skowycie, i ogłuszającym jazgocie rozmaitych "Chyżwar'ów"....

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc