Zaloguj

SPICE 250 dla polskich i amerykańskich sił zbrojnych

SPICE 250, przedstawiony na lewym skrzydle samolotu F-16, zwiększa zasięg, skuteczność rażenia i precyzję bez potrzeby korzystania z GPS. Fot. Rafael

Amerykańska korporacja Lockheed Martin i Rafael Advanced Defense Systems Ltd. z Izraela podpisały rozszerzoną umowę o współpracy, która umożliwi zespołowe opracowanie, wprowadzanie na rynek, produkcję i wsparcie pocisku Rafael SPICE™ 250 (Smart, Precise Impact and Cost-Effective) do sprzedaży w Polsce i Stanach Zjednoczonych.

Dodanie SPICE 250 do ram współpracy rozbudowuje porozumienie z 2019 r., w którym Lockheed Martin i Rafael uzgodnili, że wspólnie wprowadzą na rynek zestawy naprowadzania SPICE 1000 i SPICE 2000 do sprzedaży w USA.

SPICE to rodzina autonomicznych systemów uzbrojenia powietrze-ziemia, które zapewniają przystępną cenowo precyzję rażenia w środowisku pozbawionym GPS. Sprawdzona w boju rodzina produktów SPICE obejmuje dwa zestawy naprowadzania, SPICE 1000 i SPICE 2000, a także pocisk uniwersalny SPICE 250.

Wieloletnie doświadczenie Lockheed Martin w integracji systemów uzbrojenia pomoże nam dostosować SPICE 250 do standardów amerykańskich – powiedział Dave Pantano, dyrektor programu Lockheed Martin. Cieszymy się, że możemy wykorzystać to doświadczenie i zaoferować wyjątkowy, sprawdzony system uzbrojenia operatorom statków powietrznych, w celu uzyskania dodatkowej elastyczności wykonywania misji tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne.

SPICE używany jest od 2003 roku, jest także sprawdzony w walce i służy w Izraelskich Siłach Powietrznych i kilku innych krajach na całym świecie. Umożliwia maksymalne obciążenie samolotów F-16 i F-15, zmniejsza obciążenie pilota i zapewnia możliwość wielokrotnego rażenia w wiele typów celów.

GPS nie jest wymagany do obsługi żadnego produktu z rodziny SPICE, co pozwala na działanie zarówno w różnych lokalizacjach, jak i w niekorzystnym środowisku – powiedział Alon Shlomi, wiceprezes Rafael Air to Surface Directorate. Poprzez rozszerzenie naszej umowy współpracy z Lockheed Martin, jesteśmy w stanie zaoferować kompletne portfolio produktów armii amerykańskiej – zapewniając wojskowym możliwość zwiększenia elastyczności prowadzenia misji.

Źródło: Lockheed Martin.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “SPICE 250 dla polskich i amerykańskich sił zbrojnych”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc