Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Specjaliści WITU ocenią stan techniczny rakiet ziemia-powietrze

Fot. Łukasz Pacholski

6 czerwca 12. Wojskowy Oddział Gospodarczy w Toruniu poinformował o podpisaniu umowy z Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia w sprawie realizacji usługi badania i oceny stanu technicznego rakiet ziemia-powietrzne znajdujących się w magazynach Wojska Polskiego.

Powyższa umowa została podpisana 19 maja i ma wartość 16,5 mln PLN z VAT. Jest wynikiem negocjacji, które zostały zapoczątkowane pomiędzy stronami w lutym bieżącego roku. Specjaliści WITU mają zrealizować ocenę stanu technicznego, a także dokonać prognozy utrzymania rakiet ziemia-powietrze na podstawie badań własności i procesów fizykochemicznych, które mają wpływ na bezpieczeństwo i niezawodność działania po upływie gwarantowanego okresu przydatności technicznej producenta lub okresu przydatności technicznej określonego po dotychczasowych badaniach diagnostycznych. Prace mają być realizowane przy rakietach pochodzenia wschodniego (przeznaczonych do systemów przeciwlotniczych Osa, Kub, Newa oraz Wega), a także przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Grom. Według upublicznionego harmonogramu, prace mają być zakończone do końca listopada 2026 roku.

Od wielu lat WITU prowadzi badania i prace związane z oceną stanu magazynowanej amunicji oraz oceną jej bezpieczeństwa. Powyższe doświadczenie i kompetencje procentują także zleceniami zagranicznymi – przykładem takich prac jest udział specjalistów WITU w podtrzymaniu eksploatacji wybranych systemów uzbrojenia w Algierii.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc