Zaloguj

Śmigłowce Sea King już na Ukrainie

Kadr z filmu opublikowanego przez ministra Reznikowa. Fot. Ołeksij Reznikow/Twitter

21 stycznia minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow opublikował w mediach społecznościowych krótki film przedstawiający jeden z trzech śmigłowców Westland Sea King w barwach ukraińskich sił zbrojnych.

Według przekazu maszyna wykonywała lot treningowy na terytorium Ukrainy. Decyzja o przekazaniu trzech śmigłowców tego typu Ukrainie została ogłoszona przez Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii 23 listopada 2022 roku – poza maszynami Brytyjczycy mieli zrealizować szkolenie ukraińskiego personelu wojskowego. Sea Kingi mają być wykorzystywane do zadań poszukiwawczo-ratowniczych nad Morzem Czarnym.

Bazując na aplikacjach śledzących ruch lotniczy, dostawa śmigłowców odbyła się pod koniec grudnia 2022 roku. Jeden z wiropłatów miał włączony transponder pozwalający na śledzenie lotu – trasa biegła przez Królestwo Niderlandów oraz Republikę Federalną Niemiec. Dodatkowo dane wskazują, że przekazane śmigłowce to dawne HU.5 eksploatowane przez Royal Navy i wycofane z eksploatacji w 2018 roku.

Dotychczas jest to jedyny dar obejmujący załogowe statki powietrzne produkcji zachodniej. Ze względu na topniejące zapasy konstrukcji wschodnich, przekazywanych m.in. przez Stany Zjednoczone oraz państwa Europy Środkowej, w najbliższych miesiącach kolejne pakiety pomocy sprzętowej będą obejmować już załogowe statki powietrzne produkcji zachodniej. M.in. w ostatnich dniach władze Królestwa Niderlandów wskazały, że są otwarte na możliwość dostawy wielozadaniowych samolotów bojowych F-16AM/BM Fighting Falcon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc