Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Śmigłowce Ka-52M z pociskami rakietowymi izdielije 305

Jeden z dwóch Ka-52M pokazany rosyjskiemu wiceministrowi obrony Aleksiejowi Kriworuczce w czerwcu br. Na zewnętrznym węźle uzbrojenia widać zasobnik z anteną nieznanego typu i przeznaczenia. Niewykluczone, że to antena radiolinii do łączności z odpalonym pociskiem izd. 305. Fot. TRK WS RF „Zwiezda”

22 lipca rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti podała, że prototypy śmigłowców Ka-52M w ramach swoich badań odpalają najnowsze kierowane pociski rakietowe „powietrze-powierzchnia” izdielije 305. Jest to najnowszy typ precyzyjnego uzbrojenia kierowanego przewidzianego do śmigłowców szturmowych Mi-28NM, a jak widać, także do Ka-52M.

RIA Nowosti powołuje się na informacje nieoficjalnie przekazane przez przedstawicieli przemysłu zbrojeniowego podczas salonu MAKS-2021. Nie podano kiedy i gdzie dokładnie przeprowadzono próbne strzelania pocisków izdielije 305. Miejscem testów był jeden z wojskowych poligonów, a przeprowadzone strzelania oceniono jako udane. Miano sprawdzić układ samonaprowadzania (określanego w Rosji jako wielozakresowy – jest to zapewne głowica termowizyjna) pocisku oraz możliwość zmiany celu ataku już po odpaleniu pocisku, co wskazuje na zastosowanie dwukierunkowego radiołącza wymiany danych między pociskiem a śmigłowcem. Niewykluczone, że pocisk ma różne tryby detonacji (zbliżeniowy, uderzeniowy, uderzeniowy ze zwłoką).

O samym pocisku izdielije 305 wiadomo niewiele. Jest także określany jako Logkaja Mnogocelewaja Uprawlajemaja Rakieta (LMUR – Lekki Wielozadaniowy Kierowany Pocisk Rakietowy) i ma nosić indeks 9-A-7755. Przy czym ta „lekkość” jest względna. Dotąd jest znany wygląd dwupociskowej wyrzutni montowanej na pojedynczym węźle uzbrojenia śmigłowca Mi-28NM lub Ka-52M. Medialny debiut izd. 305 miał w programie „Wojennaja prijemka”, w odcinku poświęconemu śmigłowcowi Mi-28NM, w telewizji Zwiezda w 2019 r. Pokazano wyretuszowane ujęcia pocisków – określane wówczas jako LMUR – w tym także ocenzurowane odpalenie. Niemniej można było stwierdzić, że izd. 305 jest zbudowany w układzie tzw. kaczki i jest znacznie większy od rosyjskich (czy zagranicznych) przeciwpancernych pocisków kierowanych. Zasięg nowego pocisku ma wynosić ok. 25 km.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Śmigłowce Ka-52M z pociskami rakietowymi izdielije 305”

  1. Dokładnie tak, wydaje on się być „zerżniętą” kopią Rafael’a NLOS. Zasięg jego maksymalny, to jest jak na razie mniejszy, no bo 25 km, w stosunku do NLOS’a tych obecnych 32 km —- no, ale TO, to Sowieci zawsze w przyszłości mogą poprawić.... No, a o ile jego osiągi bojowo/techniczne NIE są specjalnie gorsze od SPIKE’a NLOS (no a tego, no to my przecież NIE wiemy!!!) —- no to wtedy, w samej rzeczy, to może to być w przyszłości groźna broń.......

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc