Zaloguj

Słowacy opóźnią wybór wielozadaniowego samolotu bojowego

21 września premier Słowacji zapowiedział, że rząd w Bratysławie odłoży w czasie wybór dostawcy nowych wielozadaniowych samolotów bojowych, które miałyby zastąpić obecnie eksploatowane MiGi-29.

Powodem powyższej decyzji są plany modernizacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej, które w najbliższym czasie mają skupić się na wojskach lądowych – mowa m.in. o zakupie floty kołowych transporterów opancerzonych nowej generacji. W ostatnich latach wysiłek finansowy był skierowany na lotnictwo – zrealizowano m.in. zakup dziewięciu wielozadaniowych śmigłowców transportowych Sikorsky UH-60M Black Hawk, a także dwóch lekkich samolotów transportowych Leonardo C-27J Spartan. Być może do tej listy dołączą jeszcze lekkie śmigłowce Bell 429, których sprzedaż autoryzował już rząd Stanów Zjednoczonych.

Jeszcze do niedawna zakładano, że rząd ogłosi dostawcę do końca września – największe szanse dawano koncernowi Saab z JAS-39C/D Gripen. Do jesieni 2019 roku obowiązuje umowa serwisowa z Rosją, która umożliwi eksploatację posiadanych samolotów MiG-29. Teoretycznie istnieje szansa na nową umowę, jednak jest to traktowane jako plan B.

Opóźnienie wyboru dostawcy zwiększa szanse koncernu Lockheed Martin, który wraz z rządem amerykańskim oferuje Słowakom F-16C/D Fighting Falcon. Obok maszyn używanych oferta może bowiem objąć także fabrycznie nowe płatowce, które powstałyby na nowej linii montażowej powstającej w Greenville.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Słowacji
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc