Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Słowacy coraz bliżej odbioru pierwszego C-27J Spartan

25 września koncern Leonardo poinformował o postępach prac nad realizacją kontraktu na dostawę dwóch lekkich samolotów transportowych C-27J Spartan dla Sił Powietrznych Słowacji.

Okazją ku temu są kończące próby pierwszego z zamówionych samolotów – został on oblatany na początku sierpnia, a obecnie ma już pełne malowanie docelowe i prowadzone jest szkolenie słowackiego personelu. Według harmonogramu, maszyna trafi do Słowacji w najbliższych tygodniach. Drugi samolot znajduje się natomiast na linii montażowej.

Rząd w Bratysławie podpisał kontrakt na zakup pary C-27J Spartan pod koniec października 2014 roku. Był to wynik wyboru włoskiej konstrukcji w międzynarodowym przetargu, rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce w grudniu 2008 roku. Poza samolotami pakiet usług dodatkowych obejmuje szkolenie personelu oraz wsparcie logistyczne. Na Słowacji samoloty zastąpią wiekowe An-26.

Spośród państw Europy Środkowej, C-27J Spartan trafił już do eksploatacji na Litwie, Bułgarii oraz Rumunii. Konkurencyjny C295, produkowany przez koncern Airbus, jest z kolei eksploatowany w Polsce i Republice Czeskiej. Obecnie obaj producenci przygotowują się do walki o kolejny rynek, czyli Węgry, gdzie decyzja o ogłoszeniu przetargu na następców An-26 ma zapaść w przyszłym roku.

(ŁP) Foto: Alberto Cucini
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc