Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Słowackie Spartany w komplecie

9 kwietnia Ministerstwo Obrony Słowacji poinformowało o dostarczeniu przez koncern Leonardo drugiego lekkiego samolotu transportowego C-27J Spartan, który przybył na macierzyste lotnisko tego samego dnia.

Leonardo podpisał kontrakt na dostawę pary C-27J Spartan w 2014 roku, poza płatowcami objął także pięcioletni pakiet wsparcia logistycznego. Ich dostawa pozwoliła na odtworzenie narodowych zdolności transportu wojskowego, które utracono w momencie wycofana samolotów rodziny An-24. W przetargu włoska oferta pokonała europejski koncern Airbus, który proponował Bratysławie C295M (eksploatowane w m.in. w Polsce oraz Republice Czeskiej).

Jednocześnie ujawniono, że pierwszy egzemplarz wszedł już do służby operacyjnej i realizuje zadania w kraju oraz poza nim. Wśród tych drugich wymieniono przerzut słowackiego kontyngentu oraz zaopatrzenia na Cypr, gdzie pełnią służbę w ramach kontyngentu Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Obecnie, tylko w Europie, C-27J jest eksploatowany przez siły zbrojne Włoch, Grecji, Litwy, Słowacji, Rumunii oraz Bułgarii. Poza Starym Kontynentem trafiły do Australii, Czadu, Maroka, Meksyku, Peru, Stanów Zjednoczonych i Zambii. Obecnie Leonardo przygotowuje się do walki o zamówienie na Węgrzech, gdzie rząd przygotowuje się do zakupu przynajmniej trzech maszyn tej klasy.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Słowacji
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc