Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Słowackie Mi-17 do remontu

Słowacja, pomimo zrealizowania programu dostaw UH-60M Black Hawk, planuje wykorzystywanie Mi-17 do 2029 roku. Z tego względu prowadzone są kolejne remonty główne. Fot. Letecké Opravovne Trenčín a.s.

Pomiędzy 26 lutego oraz 2 marca Siły Powietrzne Słowacji poinformowały o dostarczeniu dwóch wielozadaniowych śmigłowców Mi-17 do zakładów Letecké Opravovne Trenčín a.s. Celem tego kroku jest realizacja remontów głównych, co wskazuje na chęć dalszej eksploatacji wiropłatów.

Oba śmigłowce przebazowany z macierzystej bazy lotniczej Preszowie (sł. Prešov) transportem kołowym. Zgodnie z procedurami, słowackie Mi-17 przechodzą remonty główne co 1000 godzin spędzonych w powietrzu bądź siedem lat. Obecnie maszyny tego typu są wykorzystywane do realizacji zadań poszukiwawczo-ratowniczych, przeciwpożarowych oraz wsparcia służb porządku publicznego w Słowacji. Dodatkowo uczestniczą w ćwiczeniach sił specjalnych oraz żandarmerii - ma to związek z ich potencjałem operacyjnym, który przerasta dziewięć zakupionych w Stanach Zjednoczonych i już dostarczonych wielozadaniowych śmigłowców Sikorsky UH-60M Black Hawk.

Obecnie Słowacy dysponują sześcioma śmigłowcami Mi-17, które dostarczono w latach 1985-1989. Część z nich, w tym jeden z egzemplarzy skierowanych do remontu głównego, jest uziemiona od dłuższego czasu. Według obecnych planów śmigłowce tego typu mają zakończyć służbę w słowackich siłach zbrojnych do 2029 roku. Ministerstwo Obrony Słowacji rozważa jednocześnie zakup kolejnej partii Sikorsky UH-60M Black Hawk. Ma to związek z chęcią ograniczenia zależności od przemysłu rosyjskiego.

 

Subskrybuj wiadomości portalu zbiam.pl na platformie Google News.

reklama JELCZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc