Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Słowackie Black Hawki oficjalnie w służbie

3 sierpnia w bazie Skrzydła Śmigłowcowego im. gen. płk. Jána Ambruša w Preszowie odbyła się ceremonia przekazania Siłom Powietrznym Sił Zbrojnych Republiki Słowackiej pierwszych dwóch śmigłowców wielozadaniowych Sikorsky UH-60M Black Hawk, które będą systematycznie – w miarę upływu ich resursów - zastępować w tej jednostce śmigłowce Mi-17, z których ostatnie powinny zostać wycofane w 2019 r..

W sumie Republika Słowacka zamówiła w Stanach Zjednoczonych 9 śmigłowców UH-60M za pośrednictwem procedury FMS. Łączna wartość umowy wynosi 261 mln USD.

Kolejne dwa śmigłowce UH-60M mają zostać dostarczone Słowakom jeszcze w tym roku, zaś pozostałe w 2019 r. Obecnie skrzydło w Preszowie dysponuje czterema załogami wyszkolonymi na Black Hawkach w Stanach Zjednoczonych. Zainicjowano proces przeszkolenia dalszych 24 lotników, który będzie realizowany już na Słowacji, dzięki czemu do końca roku szkolenie mają zakończyć kolejne dwie załogi.

Obecny na uroczystości minister obrony Republiki Słowackiej Peter Gajdoš poinformował, że rozważany jest montaż uzbrojenia na dostarczonych maszynach – nie tylko karabinów maszynowych, ale być może także bardziej zaawansowanych systemów.

(AK) Foto: Miroslav Gyűrösi
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc