Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Słowacki Ray Service poddostawcą Rheinmetalla w programie Lynx KF41

Bojowy wóz piechoty Lynx KF41 na wystawie uzbrojenia IDEB 2022, która rozpoczęła się w Bratysławie 10 maja. Fot. Rheinmetall.

10 maja słowacka firma Ray Service, a.s. zawarła z grupą Rheinmetall AG dwie umowy na dostawę systemów elektronicznych i elektrycznych do bojowych wozów piechoty Lynx KF41. Ich łączna wartość przekracza 60 mln EUR.

Słowacka firma Ray Service, a.s. będzie poddostawcą Rheinmetall AG w programie bwp Lynx KF41 dla Węgier i innych potencjalnych użytkowników tego wozu. Fot. Rheinmetall.

Pierwszy kontrakt, o wartości ponad 30 mln EUR, dotyczy dostawy systemów sterowania, wiązek kabli i systemów oświetleniowych do zamówionych przez Węgry ponad 200 bwp Lynx KF41. Drugi, o nieco mniejszej wartości ‒ poniżej 30 mln EUR, jest ciekawszy. Jest to bowiem w istocie umowa przedwstępna związana z ewentualnym zamówieniem na bwp Lynx KF41, które Rheinmetall AG może otrzymać od Ministerstwa Obrony Republiki Słowackiej, o ile niemiecki potentat wygra przetarg na Słowacji. Podzespoły dostarczane przez Ray Service będą wytwarzane w zakładzie firmy w Skalicy na Słowacji, a następnie eksportowane na Węgry. Tym samym firma (i słowacka gospodarka w ogóle) uzyska pewne korzyści jeszcze przed dokonaniem wyboru nowego bwp przez władze Słowacji. Według dyrektora zarządzającego Ray Service Slovakia Igora Hrabovca, kontrakt „pozwoli na dalsze duże inwestycje w zakład w Skalicy oraz zapewni miejsca pracy dla ponad 60 osób w ciągu najbliższych pięciu lat”.

John Abunassar, dyrektor generalny Rheinmetall Vehicle Systems Division, powiedział, że grupa „jest bardzo zainteresowana faktycznym partnerstwem ze słowackim przemysłem obronnym i ma doświadczenie w integracji lokalnych firm w swym globalnym łańcuchu dostaw”. Ten ostatni proces, jak podkreślił Abunassar, już się rozpoczął w kontekście zamówień na pojazdy rodziny Lynx. Przedstawiciele obydwu firm ponadto sugerują, że słowacka spółka może w perspektywie zawrzeć kontrakty w ramach innych programów realizowanych przez Rheinmetall AG.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc