Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Ślązak rozpoczął próby morskie

14 listopada okręt patrolowy Ślązak opuścił stocznie PGZ Stocznia Wojenna S.A. w Gdyni i rozpoczął długo oczekiwane próby morskie, które mają otworzyć drogę do przekazania jednostki Marynarce Wojennej.

Okręt opuścił gdyński port w asyście dwóch holowników, według dostępnych informacji z Zatoki Gdańskiej ma powrócić w piątek 16 listopada. Wydarzenie jest kolejnym w długiej historii jednostki, której budowę zapoczątkowano w ówczesnej Stoczni Marynarki Wojennej S.A. w 2001 roku. Według ówczesnych planów miał to być prototyp serii siedmiu wielozadaniowych korwet rakietowych bazujących na niemieckim projekcie MEKO A100. Problemy budżetowe spowodowały jednak, że ostatecznie powstał, w wersji patrolowej, pierwszy z planowanych okrętów.

Według planów i deklaracji, Ślązak ma wejść do służby w 2019 roku. Będzie służyć w 3. Flotylli Obrony Wybrzeża w Gdyni. Obecnie w krajowych stoczniach prowadzone są trzy programy budowy nowych jednostek pływających, w gdańskiej Remontowa Shipbuilding S.A. zamówiono sześć holowników oraz kolejne dwa niszczyciele min typu Kormoran, natomiast Morska Stocznia Remontowa Gryfia S.A. wraz z PGZ Stocznia Wojenna S.A. zbudują okręt ratowniczy. Nie można wykluczyć, że pod koniec roku (ponownie) będziemy świadkami podpisania przynajmniej jednej umowy na kolejny okręt przeznaczony dla Marynarki Wojennej.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Ślązak rozpoczął próby morskie”

  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc