Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Ślązak przekazany zamawiającemu

8 listopada w PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. odbyła się uroczystość podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego dotyczącego budowy i odbioru okrętu patrolowego ORP Ślązak, który jeszcze w bieżącym miesiącu zostanie formalnie wcielony do służby.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele Marynarki Wojennej, Dowództwa Operacji Morskich, Inspektoratu Uzbrojenia oraz PGZ Stoczni Wojennej i Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Jednostka, która miała być prototypem serii siedmiu wielozadaniowych korwet, była budowana od listopada 2001 roku, kiedy położono stępkę w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Formalne wodowanie miało miejsce 2 lipca 2015 roku, a ostatni rok został poświęcony na próby morskie. Zgodnie z planami, 28 listopada 2019 roku w Gdyni odbędzie się uroczystość wcielenia do służby – okręt trafi do 3. Flotylli stacjonującej w tym mieście. Jednocześnie będzie to kolejny przedstawiciel niemieckiego typoszeregu MEKO A100 – jednostki tego typu są eksploatowane w Malezji, Niemczech, a dodatkowo są budowane dla Izraela.

Od momentu przejęcia stoczni przez Polską Grupę Zbrojeniową tempo prac mających na celu ukończenie okrętu „Ślązak” było bardzo wysokie. W ciągu niespełna półtora roku udało się pomyślnie doprowadzić projekt do końca i w konsekwencji przekazać okręt do służby w Marynarce Wojennej – powiedział Sebastian Chwałek, wiceprezes zarządu PGZ S.A. Dodał, że PGZ Stocznia Wojenna jest gotowa realizować kolejne programy modernizacyjne Marynarki Wojennej, ujęte w Planie Modernizacji Technicznej na lata 2021-2035.

Sprawne dokończenie procesu budowy okrętu „Ślązak” nie byłoby możliwe, gdyby nie profesjonalizm i determinacja zarówno po stronie PGZ S.A., PGZ Stoczni Wojennej, jak i Inspektoratu Uzbrojenia. Szczególne podziękowania należą się załodze Stoczni oraz personelowi PGZ S.A. bezpośrednio zaangażowanemu w realizację projektu, a także wszystkim przedstawicielom Sił Zbrojnych RP i Ministerstwa Obrony Narodowej odpowiadającym za bezpośredni  nadzór nad realizacją prac oraz odbioru i przekazania jednostki – powiedział Cezary Cierzan, wiceprezes zarządu PGZ SW.

Ślązak będzie drugim, w ciągu ostatnich lat, okrętem który trafi do służby w Marynarce Wojennej. W bieżącym roku planowane jest jeszcze wcielenie do służby pierwszego holownika typu B860 Bolko, który przechodzi ostatnią fazę prób zdawczo-odbiorczych.

(ŁP) Foto: PGZ
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc