Zaloguj

Skytrucki bliżej Estonii i Kenii

2 marca władze federalne Stanów Zjednoczonych opublikowały nowe dane dotyczące programu EDA (Excess Defense Articles), dotyczącego eksportu używanego sprzętu i uzbrojenia, które zostało wycofane z użycia w siłach zbrojnych tego kraju – potwierdzają los części C-145A Skytruck.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, władze Estonii oraz Kenii zgodziły się na przyjęcie oferty Stanów Zjednoczonych odnośnie bezpłatnego transferu zbudowanych w zakładach PZL Mielec lekkich samolotów transportowych C-145A Skytruck. Kenijczycy podpisali dokumenty 27 maja zeszłego roku, dzięki czemu do Afryki trafią trzy maszyny. Estończycy podjęli decyzję o przejęciu dwóch samolotów 3 marca zeszłego roku.

Poza dwoma powyższymi krajami, Amerykanie przesłali ofertę przekazania C-145A Skytruck także do Nepalu oraz Kostaryki. Dotychczas władze tych państw nie podjęły decyzji odnośnie przejęcia bądź odrzucenia daru.

Stany Zjednoczone zakupiły łącznie szesnaście M-28 Skytruck, które otrzymały wojskowe oznaczenie C-145A. Jeden z nich został rozbity w czasie realizacji zadań w Afganistanie, kadłub został później przetransportowany do Stanów Zjednoczonych i jest wykorzystywany do szkolenia i treningu procedur awaryjnych na jednym z lotnisk wojskowych. Pozostałe są sukcesywnie wycofywane ze służby i oferowane sojusznikom.

(ŁP) Foto: USAF
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc