Zaloguj

Singapur żegna KC-135R Stratotanker

13 listopada Ministerstwo Obrony Singapuru poinformowało o zakończeniu eksploatacji samolotów tankowania powietrznego Boeing KC-135R Stratotanker, które zostały zastąpione przez Airbus A330MRTT.

Maszyny były eksploatowane przez 112. Eskadrę Sił Powietrznych tego współczesnego polis. Cztery egzemplarze zostały zakupione w 1997 roku z nadwyżek sprzętowych US Air Force i przed dostawą zostały poddane modernizacji do standardu KC-135R. Dostawy rozpoczęły się w 1999 roku, a pierwszy z nich trafił do Singapuru w 2000 roku. W latach 2004-2008 stanowiły kontyngent singapurski wspierający międzynarodową koalicję pełniącą zadania stabilizacji sytuacji w Iraku oraz Afganistanie – łącznie KC-135R wykonały ponad 300 lotów operacyjnych tankując ponad 1400 samolotów koalicji.

Od tego czasu pełniły zadania związane ze wsparciem kontyngentów lotniczych w charakterze maszyny tankowania powietrznego oraz przewozu niezbędnego wyposażenia naziemnego. Dodatkowo spełniały mniej medialne funkcje – wsparcia działań humanitarnych, wśród nich można wymienić udział w operacji wsparcia po tsunami w 2004 roku, powodzi w Tajlandii w 2011 roku, trzęsieniu ziemi w Nowej Zelandii w tym samym roku. W 2000 roku pełniły zadania maszyn ewakuacji medycznej transportując poszkodowanych lotu SQ006 w Tajpej na Tajwanie do szpitali w Singapurze.

W lutym 2014 roku Ministerstwo Obrony Singapuru podpisało kontrakt na sześć A330MRTT, które zostały wybrane w międzynarodowym postępowaniu przetargowym. W pokonanym polu znalazł się Boeing z KC-46A Pegasus. Pierwszy A330MRTT został dostarczony we wrześniu 2018 roku.

(ŁP) Foto: Siły Powietrzne Singapuru
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc