Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Singapur wybrał śmigłowce transportowe

7 listopada Ministerstwo Obrony Singapuru poinformowało o wyborze i podpisaniu umów z dostawcami śmigłowców transportowych. Zgodnie z „tradycją” postępowania oraz negocjacje były prowadzone przy zachowaniu tajemnicy i część informacji nie docierała do społeczeństwa wcześniej.

W segmencie średnich maszyn następcą dla części spośród 32 wielozadaniowych AS332 Super Puma/Cougar (te pierwsze znajdują się w służbie od 1983 roku) będą H225M Caracal produkowane przez koncern Airbus Helicopters. Według części publikacji, w pokonanym polu znalazła się oferta koncernu Leonardo, oferującego AW101 Merlin. Singapurczycy (w tej kwestii) oczekiwali na wyjaśnienia i ustalenia komisji badającej wypadek śmigłowca EC225 Super Puma należącego do firmy CHC Helikopter, który rozbił się w kwietniu br. w Norwegii. Wartość kontraktu może oscylować w granicach 1 mld dolarów i obejmować około 18 egzemplarzy – obecnie tyle Super Pum znajduje się jeszcze w linii i jest uzupełnianych przez 14 Cougarów (dostawy od 1995 roku).
Co ciekawe, jednocześnie poinformowano o podpisaniu umowy na zakup ciężkich śmigłowców transportowych Boeing CH-47F Chinook. Jest to spore zaskoczenie, gdyż jeszcze w lipcu br. minister obrony tego współczesnego polis wskazywał na brak analiz odnośnie przyszłości obecnie posiadanej floty 16 CH-47SD Chinook – rozważano wówczas ich modernizację lub wymianę na nowy typ. Jak się okazuje, Singapurczycy wybrali opcję nr 2, czyli akwizycję Chinooka nowego pokolenia.

reklama MBDA
  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc