Zaloguj

Singapur wybrał śmigłowce transportowe

7 listopada Ministerstwo Obrony Singapuru poinformowało o wyborze i podpisaniu umów z dostawcami śmigłowców transportowych. Zgodnie z „tradycją” postępowania oraz negocjacje były prowadzone przy zachowaniu tajemnicy i część informacji nie docierała do społeczeństwa wcześniej.

W segmencie średnich maszyn następcą dla części spośród 32 wielozadaniowych AS332 Super Puma/Cougar (te pierwsze znajdują się w służbie od 1983 roku) będą H225M Caracal produkowane przez koncern Airbus Helicopters. Według części publikacji, w pokonanym polu znalazła się oferta koncernu Leonardo, oferującego AW101 Merlin. Singapurczycy (w tej kwestii) oczekiwali na wyjaśnienia i ustalenia komisji badającej wypadek śmigłowca EC225 Super Puma należącego do firmy CHC Helikopter, który rozbił się w kwietniu br. w Norwegii. Wartość kontraktu może oscylować w granicach 1 mld dolarów i obejmować około 18 egzemplarzy – obecnie tyle Super Pum znajduje się jeszcze w linii i jest uzupełnianych przez 14 Cougarów (dostawy od 1995 roku).
Co ciekawe, jednocześnie poinformowano o podpisaniu umowy na zakup ciężkich śmigłowców transportowych Boeing CH-47F Chinook. Jest to spore zaskoczenie, gdyż jeszcze w lipcu br. minister obrony tego współczesnego polis wskazywał na brak analiz odnośnie przyszłości obecnie posiadanej floty 16 CH-47SD Chinook – rozważano wówczas ich modernizację lub wymianę na nowy typ. Jak się okazuje, Singapurczycy wybrali opcję nr 2, czyli akwizycję Chinooka nowego pokolenia.

reklama MBDA

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc