Zaloguj

Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej: nowe wozy bojowe dla WDW

Fot.: https://www.arms-expo.ru.

21 listopada rosyjska agencja informacyjna Interfaks-AWN podała za Ministerstwem Obrony Federacji Rosyjskiej, że 25 listopada górska dywizja powietrzno-desantowa z Południowego Okręgu Wojskowego dostanie 60 wozów desantowych BMD-4M i transporterów BTR-MDM.

Interfaks-AWN, cytując służby informacyjne rosyjskiego resortu obrony, pisze o „około 60” bojowych wozach desantu BMD-4M i opancerzonych transporterach piechoty BTR-MDM Rakuszka-M, które będą przekazane jednemu z oddziałów Wojsk Powietrzno-Desantowych (Wozduszno-diesantnyje wojska, WDW) w Noworosyjsku i Stawropolu. Następnie uściślając, że chodzi o 7. Gwardyjską Dywizję Powietrzno-Desantową (Górską) ze sztabem i niektórymi oddziałami w Noworosyjsku, a innymi oddziałami w Stawropolu.


Wszystko wskazuje, że zapowiedziane nowe pojazdy bojowe będą rozdzielone pomiędzy 108. Gwardyjski Pułk WDW w Noworosyjsku i 247. Gwardyjski Pułk WDW w Stawropolu. W skład 108. Pułku wchodzą dwa bataliony desantowo-szturmowe, a w 247. Pułku trzy. Batalionowy zestaw ww. wozów składa się z 31 BMD-4M i ośmiu BTR-MDM. Zatem sformułowanie o „około 60 wozach” może wskazywać, że chodzi o sprzęt dla dwóch batalionów, jednego ze 108., a drugiego z 247. Pułku, czyli łącznie 62 BMD-4M i 16 BTR-MDM. Przy czym na przestrzeni lat liczba BTR-MDM wynosiła osiem lub 16 sztuk w jednym batalionowym zestawie. Zapowiedziano oficjalną ceremonię przekazania sprzętu, która powinna wyjaśnić o jaką liczbę pojazdów i batalionów chodzi. Wiosną tego roku 108. Pułk odebrał już jeden batalionowy zestaw BMD-4M i BTR-MDM, a do końca tego roku zapowiadano jeszcze tylko jedną taką dostawę do 7. Dywizji. Nowe wozy zastąpią dotychczas eksploatowane BMD-2 i BTR-D.


BMD-4M to czwarta generacja gąsienicowych bojowych wozów desantu. BMD-4M wyposażono w wieżę Bachcza-U z uzbrojeniem (100 mm armata 2A70 i współosiowa 30 mm armata automatyczna 2A72 oraz 7,62 mm km PKT) zunifikowanym z bojowymi wozami piechoty BMP-3. Natomiast BTR-MDM to bezwieżowy gąsienicowy transporter piechoty zbudowany z wykorzystaniem podwozia i napędu BMD-4M. Oba wozy są amfibijne i przystosowane do zrzutu z pokładów samolotów transportowych. Producentem pojazdów jest spółka „Kurganskij maszynostroitielnyj zawod” (Kurganmaszzawod).

reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej: nowe wozy bojowe dla WDW”

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc