Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Siły Powietrzne Chile wycofały z eksploatacji samoloty A-36 Toqui

Fot. Siły Powietrzne Chile

28 grudnia w bazie lotniczej Los Cóndores znajdującej się w północnej części Chile odbyła się uroczystość wycofania z eksploatacji odrzutowych samolotów szkolno-treningowych CASA C-101, które były znane w tym kraju jako A-36 Toqui.

Powyższe wydarzenie obejmowało przelot czterech maszyn nad lotniskiem i ostatnie lądowanie całej grupy. Tym samym zakończyła się, trwająca od 1983 roku, historia służby maszyn powyższego typu. W tym czasie wylatały ponad 40000 godzin i umożliwiły przeszkolenie ponad 260 pilotów, którzy szkolili się w 34 rocznikach. Jak wskazuje użytkownik, charakterystyczne maszyny na stałe zapisały się w historii Sił Powietrznych Chile oraz lokalnego przemysłu lotniczego – spośród 35 zamówionych samolotów 30 zostało zmontowanych przez zakłady ENAER. W kolejnych latach były systematycznie modernizowane w celu umożliwienia szkolenia pilotów, w tym wielozadaniowych Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon.

Obecnie otwartym pozostaje pytanie o przyszłość lokalnego programu szkolenia pilotów odrzutowych maszyn bojowych. Po wycofaniu A-36 Toqui będzie opierać się na turbośmigłowych Embraer A-29 Super Tucano, jednak nie można wykluczyć, że władze Chile zdecydują się na zakup nowych maszyn szkolenia zaawansowanego bądź wykupieniu usługi szkolenia poza granicami kraju. Wśród potencjalnych kierunków wymienia się ośrodki szkoleniowe w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz europejskich państwach NATO.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc