Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Silniki do F-15EX Eagle II

Korporacja General Electric dostarczy silniki F110-GE-129, które będą stanowić źródło napędu F-15EX Eagle II. Fot. USAF

29 października Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu wieloletniej umowy z korporacją General Electric w sprawie produkcji i dostaw silników F110-GE-129, które mają stanowić źródło napędu wielozadaniowych samolotów bojowych Boeing F-15EX Eagle II.

Październikowy kontrakt opiewa na kwotę 136,5 mln USD i zakłada dostawę 29 silników F110-GE-129. Jest to druga transza jednostek napędowych - ich dostawy mają rozpocząć się w 2023 roku i mają być wykorzystywane w drugiej transzy samolotów F-15EX Eagle II, które mają zostać zamówione w liczbie 12 egzemplarzy. Dodatkowo umowa obejmuje siedem pakietów opcjonalnych, które łącznie zwiększa liczbę dostarczonych silników do 329 sztuk. Globalna wartość kontraktu to 1,6 mld USD, a dostawy mają zostać zakończone do końca czerwca 2031 roku.

Pierwsza transza silników F110-GE-129 została zamówiona w czerwcu 2020 roku, a dostawy rozpoczęły się już we wrześniu. Pozwoliło to na pełne skompletowanie dwóch premierowych F-15EX Eagle II dla US Air Force.

Jak wskazuje Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, Boeing ma dostarczyć w ciągu najbliższych dziesięciu lat 144 samolotów F-15EX Eagle II. Dotychczas producent otrzymał kontrakt na dostawę wstępnej partii ośmiu egzemplarzy – w bieżącym roku Boeing dostarczył pierwsze dwa, które są intensywnie badane. Nie można wykluczyć, że liczba samolotów ulegnie zwiększeniu, gdyż Departament Obrony rozważa zakup kolejnej dużej partii w celu zastąpienia obecnie eksploatowanych wielozadaniowych F-15E Strike Eagle.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc