Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Sikorsky pracuje nad CH-53K King Stallion

2 lutego Sikorsky Aircraft Corp. poinformował o rozwiązaniu problemu przegrzewania się silnika nr 2 w ciężkim śmigłowcu transportowym CH-53K King Stallion, którego projekt jest rozwijany na zlecenie Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych.

Powyższy problem jest jednym z odnotowanych przez Departament Obrony i generował opóźnienia – odnotowane temperatury mogły grozić samozapłonem paliwa i pożarem. Według dokumentu Pentagonu, pozostałe obejmują dodatkowo przegrzewanie się głównych amortyzatorów wirnika nośnego oraz niepoprawne działanie instalacji paliwowej silnika nr 2. Wszystkie mają być rozwiązane w najbliższych miesiącach, pozwalając na zamknięcie projektu oraz uruchomienie funduszy na partie wstępne. Obecnie na pierwszym egzemplarzu prototypowym przechodzą próby nowe amortyzatory, analiza danych wykaże, czy rozwiązanie spełnia swoją rolę. Większym problemem jest kwestia poprawienia działania instalacji paliwowej.

Według raportu Departamentu Obrony, z grudnia 2016 roku, cztery śmigłowce prototypowe wylatały łącznie 221,2 godziny. W zeszłym roku zrealizowano część prób odporności kluczowych elementów konstrukcji na uszkodzenia bojowe – niestety dalsze testy z wykorzystaniem ostrej amunicji opóźnią się o około 6 do 9 miesięcy ze względu na odbudowę elementów konstrukcji oraz problemy z przygotowaniem stanowiska badawczego w Wielkiej Brytanii.

Obecnie tylko dla USMC planuje się zakupić 200 seryjnych CH-53K King Stallion. Dodatkowo konstrukcja ma być oferowana na eksport, obecnie pierwszymi zainteresowanymi są Izrael oraz Niemcy. W obu przypadkach mowa o pozyskaniu następców dla starszych wersji CH-53 – władze w Jerozolimie planują zakup poprzez fundusze FMF, natomiast w Berlinie uruchomiły przetarg, który będzie rywalizacją pomiędzy Boeingiem (CH-47F) oraz Lockheed Martin (CH-53K).

(ŁP) Foto: Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc