Zaloguj
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik

SIGMA ‒ nowa 155 mm armatohaubica samobieżna Elbitu

Elbit Systems zaprezentował nową armatohaubicę samobieżną kalibru 155 mm na podwoziu kołowym. Fot. Elbit Systems.

28 lipca na portalu Jane's pojawiła się informacja o opracowaniu przez izraelską firmę Elbit Systems nowej 155 mm armatohaubicy samobieżnej na podwoziu kołowym. Działo otrzymało nazwę SIGMA.

Po starszym ATMOS-ie, jest to kolejna już armatohaubica samobieżna Elbitu w kalibrze 155 mm i z lufą długości 52 kalibrów. Nie jest to już jednak stosunkowo proste działo samobieżne w typie „strzelającej ciężarówki”, lecz znacznie bardziej zaawansowana konstrukcja na podwoziu 10×10 produkcji Oshkosh Defense z uzbrojeniem zamontowanym we w pełni obrotowej wieży. Dwu- lub trzyosobowa obsługa zajmuje stanowiska we wnętrzu opancerzonej kabiny z układem klimatyzacji i ochrony przed bronią masowego rażenia. Tylną część pojazdu, jak wspomniano, zajmuje łoże autonomicznej wieży. Pomimo wyboru układu bezzałogowego, wieża może być w trybie awaryjnym obsługiwana ręcznie. Pociski oraz ładunki miotające są składowane w oddzielnych zmechanizowanych magazynach, zaś ładowanie, co oczywiste, odbywa się automatycznie.


SIGMA powstała na mocy umowy zawartej między Elbit Systems a Siłami Obronnymi Izraela w 2019 r. Za kwotę równą 125 mln USD Elbit Systems miał opracować nowe działo samobieżne, które miałoby zastąpić amerykańskiej produkcji haubicoarmaty na podwoziu gąsienicowym M109. SIGMA ma wejść do służby ok. 2023 r.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

4 comments on “SIGMA ‒ nowa 155 mm armatohaubica samobieżna Elbitu”

  1. Ktoś za dużo na Archera się napatrzył, jak nie chcieli strzelającej ciężarówki trzeba było ze Słowakami i Czechami pogadać Dana kalibru 155mm dostarczą bez kłopotu.

  2. "Ktoś" to niekoniecznie chce być uzależniony od Czechów (którzy sami wybrali i kupili Cezara!!) oraz Słowaków, i niekoniecznie chciał z nimi "gadać" na temat tych ich totalnie archaicznych Dan (pomimo licznych ich już modernizacji!!!). No i stworzyli oni (ELBIT / Soltam) tę SIGMĘ --- znacznie nowocześnieją, i "mogąca więcej", niż mający już kilka sporych lat na karku ten szwedzki Archer....

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc