Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Serbowie prezentują zmodernizowany czołg M-84

3 października Ministerstwo Obrony Republiki Serbskiej zaprezentowało zdjęcia i podstawowe informacje dotyczące programu modernizacji czołgów podstawowych M-84, które obecnie są przebudowywane do standardu M-84 AS1. 

Kwestia modernizacji M-84 została zapoczątkowana w Serbii w 2004 roku, a głównym partnerem stała się Rosja. Pierwsze owoce programu AS1 zostały zaprezentowane w 2009 roku, jednak obecne prace, finansowane przez Ministerstwo Obrony, obejmujące próby pojazdów prototypowych zbliżają się do końca - wozy prototypowe znacznie różnią się od demonstratorów prezentowanych w ciągu ostatnich lat. Według planów Serbowie chcą zmodernizować około 200 czołgów M-84, które stanowią wyposażenie czterech batalionów pancernych. Program jest obecnie jednym z priorytetów resortu obrony. 

W ramach projektu M-84 AS1 otrzymały dodatkowe opancerzenie kluczowych elementów kadłuba i wieży, zainstalowano bezzałogowe stanowisko strzeleckie. We wnętrzu pojawiły się nowe środki łączności oraz zobrazowania danych. Całość ma pozwolić na zwiększenie świadomości sytuacyjnej załóg, a także ich bezpieczeństwa. Zgodnie z komunikatem resortu obrony, program modernizacji czołgów M-84 wchodzi obecnie w drugą fazę, której owocem ma być wersja M-84 AS2, która ma charakteryzować się dalszymi zmianami zwiększającymi potencjał wozów. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Ministerstwo Obrony Republiki Serbskiej
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc