Zaloguj

Senatorskie niszczyciele

4 stycznia Sekretarz Marynarki poinformował o nadaniu nazw dla dwóch niszczycieli typu Arleigh Burke, które zostały już zamówione przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych do budowy w ramach umowy wieloletniej.

Oba okręty, noszące dotychczas jedynie oznaczenia DDG 128 oraz DDG 129, mają reprezentować wersję Flight III. Pierwszy z nich otrzymał nazwę USS Ted Stevens, na cześć wieloletniego senatora reprezentującego (w latach 1968-2009) stan Alaska. W 2010 roku zginął w katastrofie lotniczej. W 1943 roku zaciągnął się do lotnictwa armii amerykańskiej, w latach 1944-46 wykonywał loty na samolotach transportowych C-46 i C-47. W czasie II wojny światowej brał udział w walkach na obszarze Chin, Birmy oraz Indii – pomimo wykonywania zadań jako pilot samolotów transportowych został odznaczony (przez Amerykanów i Chińczyków) misje zaopatrzeniowe za linie wroga.

DDG 129 otrzymał nazwę USS Jeremiah Denton, na cześć pilota lotnictwa morskiego oraz senatora. Zmarł w 2014 roku. Karierę wojskową rozpoczął w 1943 roku, kiedy dostał się do akademii w Annapolis. Od 1946 roku brał udział w rozwoju sił morskich oraz lotnictwa. W lipcu 1965 roku został zestrzelony nad Wietnamem Północnym i dostał się do niewoli – w czasie wywiadu telewizyjnego przekazał wywiadowi amerykańskiemu informację, że jeńcy są torturowani przez Wietnamczyków. Służbę wojskową zakończył w 1977 roku w stopniu wiceadmirała.

(ŁP) Foto: US Navy
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc