Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Schron opracowany w Wojskowej Akademii Technicznej trafi do produkcji

Opracowany w WAT schron ma dawać ochronę przez czynnikami chemicznymi, biologicznymi i radiologicznymi, w tym opadem promieniotwórczym. Fot. Mahton Schrony Sp. z o.o.

Posłuży nie tylko w czasie wojny, ale również w czasie pokoju. Modułowy schron podwójnego przeznaczenia opracowany przy udziale naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej będzie produkowany przez polską firmę Mahton Schrony Sp. z o.o., która nabyła od Uczelni licencję na wprowadzenie produktu na rynek.

Umowę licencyjną podpisali 13 grudnia 2022 r. Rektor-Komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak i Michał Lorek, jako licencjodawcy oraz Paulina Mrotek, pełnomocnik firmy Mahton, jako licencjobiorca. W podpisaniu porozumienia również uczestniczyli dr hab. inż. Zbigniew Szcześniak, prof. WAT z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, rzeczoznawca w zakresie budownictwa fortyfikacyjnego, ppłk dr hab. inż. Ryszard Chmielewski, dyrektor Instytutu Inżynierii Lądowej Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT i dr hab. inż. Adam Bartnicki, dyrektor Centrum Transferu Technologii WAT.

Schron, który trafi do produkcji to wynik projektu Polskiego Schronu Modułowego rozwijanego przez naukowców z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT oraz Pana Michała Lorka, ówczesnego właściciela firmy budowlanej Fundament w Bydgoszczy, która wykonała prototyp schronu.

Fot. Mariusz Maciejewski, WAT

Technologie opracowywane w Wojskowej Akademii Technicznej znajdują zastosowanie nie tylko w Wojsku Polskim, ale również w wielu dziedzinach polskiej gospodarki. Projektujemy, tworzymy urządzenia i innowacyjne rozwiązania, które są chętnie wdrażane do produkcji przez polskie firmy i trafiają na rynek. Nie pracujemy w izolacji, ale działamy wspólnie z innymi podmiotami, uczelniami, firmami i instytucjami, cywilnymi i wojskowymi, w ramach wspólnych przedsięwzięć i projektów, aby to, co opracowujemy było wdrażane i było przydatne naszemu społeczeństwu. Bardzo dziękuję wszystkim osobom uczestniczącym w projekcie opracowania schronu podwójnego zastosowania. To kolejne rozwiązanie powstałe przy udziale naukowców WAT, które przyczyni się do zapewnienia bezpieczeństwa państwa i obywateli. – podkreślił gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak, Rektor-Komendant WAT.

Michał Lorek przypomniał, że współpraca z naukowcami WAT zaczęła się wiele lat temu, a jej efektem jest gotowy produkt. Wkrótce ta umowa pozwoli nie tylko na sprzedaż schronu, ale także przyniesie Wojskowej Akademii Technicznej określone korzyści, poza oczywiście wartością i wkładem merytorycznym WAT, bez którego nie byłoby nas dziś tutaj. Udało nam się stworzyć projekt cywilnego schronu modułowego, będącego innowacją na skalę światową. Połączenie wiedzy akademickiej z potencjałem technologicznym polskich firm tworzy niezwykłą synergię, a jej osiągnięciem jest Polski Schron Modułowy. – podkreślił Michał Lorek. Podziękował przy tym naukowcom z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT zaangażowanym w realizację projektu, jak również dyrektorowi Centrum Transferu Technologii za sprawną i skuteczną współpracę w procesie komercjalizacji schronu.

Jak wyjaśnia dr hab. inż. Zbigniew Szcześniak, prof. WAT z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, współtwórca Polskiej Szkoły Fortyfikacji Współczesnej, oryginalny polski schron jednorodzinny uwzględnia zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, w tym opad promieniotwórczy. Jest odporny na powietrzną falę uderzeniową, zagruzowanie, odłamki różnego pochodzenia i długotrwałe pożary zewnętrzne. Może również chronić przed działaniami balistycznymi. Schron zapewnia najlepsze warunki dla zbiorowego przetrwania w dłuższym czasie w różnych sytuacjach wywoływanych katastrofami naturalnymi, awariami przemysłowymi, zaostrzeniem konfliktów społecznych i międzynarodowych, działaniami terrorystycznymi, a także wojennymi. – mówi prof. Szcześniak. Podkreśla, że czas wykonania obiektu jest minimalny, ponieważ poszczególne segmenty wykonuje się w zakładzie prefabrykacji, a następnie przewozi typowymi środkami transportu lądowego i montuje w miejscu budowy.

Schron tworzą: układ funkcjonalny, konstrukcja z komponentami osłonowymi i instalacje specjalne, m.in. z zaworami przeciwwybuchowymi. Składa się z salonu, sypialni, kuchni, łazienki, pomieszczenia technicznego i przedsionka hermetyzującego. Posiada wejście główne i wyjście ewakuacyjne. Struktura modułowa schronu umożliwia kształtowanie obiektów schronowych różnego przeznaczenia z zaprojektowanych czterech rodzajów segmentów budowlanych w dowolnej konfiguracji przestrzennej. Może być posadowiony przy uwzględnieniu większości warunków gruntowych występujących na terenie całego kraju. W czasach pokoju schron może być wykorzystywany w charakterze pomieszczenia magazynowego, jak również po zainstalowaniu odpowiednich urządzeń, może spełniać funkcje komory normobarycznej. Wewnętrzną przestrzeń schronu można wykorzystywać wielofunkcyjnie w zależności od potrzeb użytkownika.

Pan Michał Lorek, inżynier z Bydgoszczy, nawiązał współpracę z Wojskową Akademią Techniczną w 2016 r. Owocem podpisanego porozumienia (2017 r.), a później umowy o współpracy (2018 r.) był projekt Polskiego Schronu Modułowego, który został opatentowany i zdobył nominację do nagrody Defender na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach w 2019 r. Dzisiaj firma Mahton Schrony Sp. z o.o. wdraża wspólne opracowanie do produkcji i oferuje je klientom prywatnym.

Autor: Ewa Jankiewicz, rzecznik prasowy WAT

Źródło: materiały prasowe WAT, materiały firmy Mahton Schrony Sp. z o.o. - licencjobiorcy Polskiego Schronu Modułowego

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Schron opracowany w Wojskowej Akademii Technicznej trafi do produkcji”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc