Zaloguj
reklama Helikon-Tex

Saudyjskie Tornado rozbite w Jemenie

14 lutego w Jemenie doszło do wypadku samolotu bojowego Panavia Tornado IDS należącego do Sił Powietrznych Arabii Saudyjskiej – dotychczas brak informacji o losie dwuosobowej załogi.

Według oficjalnego komunikatu maszyna rozbiła się w czasie realizacji misji wsparcia sił naziemnych w prowincji Al-Dżauf w północnej części Jemenu. Do zdarzenia doszło krótko przed północą czasu lokalnego – załoga nie zgłaszała problemów technicznych. Bardzo szybko rebelianci w Jemenie ogłosili, że maszyna została zestrzelona „zaawansowanym systemem przeciwlotniczym”.

Dla Saudyjczyków to pierwszy samolot Panavia Tornado IDS utracony od 2018 roku – wówczas straty objęły dwa egzemplarze (jeden nad Jemenem w styczniu, a drugi w wyniku usterki technicznej w czasie lotu treningowego nad Arabią Saudyjską w lipcu).

W walkach w Jemenie koalicja państw arabskich oraz Stany Zjednoczone tracą sporo maszyn latających. W 2019 roku straty objęły dziewięć egzemplarzy – były to śmigłowiec szturmowy AH-64A Apache (Wojsk Lądowych Arabii Saudyjskiej), a także osiem bezzałogowych aparatów latających różnych typów (należących do Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Stanów Zjednoczonych). W bieżącym roku rebelianci w rejonie Al-Dżauf zestrzelili już bezzałogowy aparat latający CH-4 należący do Saudyjczyków (7 stycznia).

(ŁP) Foto: Siły Powietrzne Arabii Saudyjskiej
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc