Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Saudyjczycy chcą uzupełnić zapasy pocisków AIM-120 AMRAAM

Arabia Saudyjska chce kupić 280 pocisków AIM-120C-7/C-8, które pozwolą na uzupełnienie stanów magazynowych lotnictwa wojskowego. Fot. Łukasz Pacholski

4 listopada amerykański Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż do Arabii Saudyjskiej kierowanych pocisków Raytheon AIM-120C-7/C-8 AMRAAM. Broń ma pozwolić na uzupełnienie stanów magazynowych uzbrojenia tego typu w saudyjskim lotnictwie wojskowym.

Według dokumentacji, która została upubliczniona przy okazji zatwierdzenia i przesłania w celu dalszej autoryzacji do Kongresu Stanów Zjednoczonych, Arabia Saudyjska jest zainteresowana zakupem 280 pocisków bojowych i 596 wyrzutni LAU-128. Dodatkowo, zgodnie z tradycją, pakiet ma obejmować zestawy części zamiennych, pomoc szkolno-logistyczną i usługę transportową. Całość może kosztować do 650 mln USD. Broń ma być wykorzystywana przez wielozadaniowe samoloty bojowe Eurofighter oraz Boeing F-15 Eagle różnych wersji.

Duże zakupy pocisków AIM-120 AMRAAM mają związek z potrzebami operacyjnymi lotnictwa wojskowego tego kraju. Jak się okazuje, to właśnie broń tego typu jest używana do zwalczania bezzałogowych aparatów latających atakujących Arabię Saudyjską z terytorium ogarniętego wojną Jemenu. Tylko do wiosny bieżącego roku saudyjscy piloci zestrzelili ponad 600 celów latających - wiele z nich właśnie przy pomocy AIM-120, co jest związane z większą gwarancją zniszczenia celu, niż w przypadku wykorzystania pocisków naprowadzanych na źródło ciepła.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc