4 listopada swoją premierę na międzynarodowym salonie morskim Euronaval miała, opracowana przez francuski koncern Safran Electronics and Defense, najnowsza, hybrydowa, odmiana systemu NGDS (New Generation Dagaie System).
Zaprezentowana w Paryżu odmiana jest o tyle ciekawa, że łączy w sobie de facto dwa skrajnie różne systemy odpowiedzialne za obronę bezpośrednią nosiciela, tj. ochronę bierną (Soft Kill) i aktywną (Hard Kill). Oryginalnie bowiem NGDS była stabilizowaną dwuosiową, wyrzutnią przeznaczoną do wystrzeliwania wielospektralnych celów pozornych produkcji Lacroix, o kalibrze do 150 mm, przeznaczonych zarówno do mylenia środków napadu powietrznego, jak i podwodnego (pułapki przeciwtorpedowe). Urządzenie zaprojektowano tak, by było zdolne do bardzo szybkiej zmiany swojego położenia zarówno w płaszczyźnie pionowej jak i poziomej. Analiza zagrożeń z jakimi musiano zmierzyć się na wodach Morza Czerwonego i Czarnego, skłoniły francuskich inżynierów do opracowania nietypowej kombinacji systemów, zdecydowali się oni dostosować wyrzutnię NGDS do instalacji w niej nie tylko pocisków zakłócających ale i przeciwlotniczych, naprowadzanych na podczerwień, pocisków krótkiego zasięgu MBDA Mistral 3. Jednostka ognia tak zmodyfikowanej wyrzutni wynosi do ośmiu pocisków rakietowych i sześciu (maksymalnie do ośmiu) zakłócających pocisków Lacroix SEALEM (odbijacze kątowe, przeciw pociskom naprowadzanym radiolokacyjnie), SEALIR (zakłócających pracę układów pracujących w podczerwieni) oraz SEALAT-CANTO (pułapki przeciwtorpedowe). Francuski system pozostał także kompatybilny z NATO’wskimi celami pozornymi kal. 130 mm.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że obecnie na okrętach Marine nationale (i nie tylko) instalowane są systemy Mistral-Simbad z dwoma gotowymi do strzału pociskami Mistral. Zastąpienie takiej wyrzutni przez nową odmianę NGDS umożliwia czterokrotne zwiększenie jednostki ognia tylko w tym sektorze. Pociski Mistral 3 umożliwiają zwalczanie nie tylko szeroko pojętych środków napadu powietrznego (samolotów załogowych, bezzałogowych czy też kierowanych pocisków przeciwokrętowych) ale i obiektów nawodnych. Pocisk ma długość 1,88 m oraz średnicę 92 mm. Dwustopniowy silnik rakietowy na stały materiał pędny rozpędza pocisk do prędkości 930 m/s. Cele mogą być zwalczane w odległościach od 500 do 8000 m i na wysokościach do 6000 m. Sam pocisk manewruje z przeciążeniami do 30 g. Producent podkreśla że Mistral 3 legitymuje się 96% szansą zniszczenia celu przy wykorzystaniu pojedynczego pocisku SSKP (single shot kill probability). Przy masie własnej ok. 19,7 kg głowica bojowa waży 3 kg. Co ciekawe inżynierowie nie ograniczyli się do integracji z NGDS jedynie pocisków Mistral. Pojawiają się informacje, które uznać można za wiarygodne, że system ten będzie mógł docelowo współpracować także m.in. z pociskami przeciwpancernymi MBDA Akeron MP (Akeron Moyenne Portée).
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu