Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Safety Forum Szczecin o Marynarce Wojennej

18 grudnia w szczecińskim Hotelu Park odbyła się konferencja „Marynarka Wojenna RP: Organizacyjne, Przemysłowe i Technologiczne Wyzwania”. Jej organizatorami były think tank Nobilis Media oraz Sejmowa Komisja Obrony Narodowej. Stanowiła ona już siódma odsłonę cyklu Safety Forum Szczecin. Wydarzenie wyłącznym patronatem medialnym miał przyjemność otoczyć miesięcznik „Morze”.

Tematyka została zdominowana przez sprawy związane z zagrożeniami na flance wschodniej NATO na Morzu Bałtyckim, systemami zabezpieczającymi morskie obiekty strategiczne i infrastrukturę nadbrzeżną oraz z kierunkami rozwoju nowoczesnych bezzałogowych statków latających o tym przeznaczeniu. W swoim wystąpieniu kmdr Krzysztof Zdonek rozwiał złudzenia odnośnie zdolności sił koalicyjnych – Polski i krajów bałtyckich – do obrony przed ewentualną agresją ze strony Federacji Rosyjskiej na naszym akwenie. W ocenie dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, jesteśmy w tym względzie zdani na wsparcie Sił Odpowiedzi NATO. Nie jest przy tym tajemnicą, że mimo słabego stanu naszej floty wojennej, to Litwa, Łotwa i Estonia stanowią najsłabsze ogniwa tego sojuszu. Natomiast Maciej Rek, prezes Zarządu Enamor Sp. z o.o. i Andrzej Kilian, prezes Zarządu Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A., przedstawili osiągnięcia swoich przedsiębiorstw w zakresie opracowywania systemów ochrony infrastruktury krytycznej – morskiej i nadbrzeżnej, ale nie tylko. Z obu wystąpień płynie wniosek, że optymalny system łączy w sobie czujniki różnego rodzaju i działania oraz je integruje, uzyskując syntetyczną informację dla użytkowników, a nawet zdolność do działania automatycznego w obliczu zagrożenia. W tej kwestii jest wciąż w Polsce wiele do zrobienia, bo obecnie działające systemy są dalekie od doskonałości i niepełne, a skutki ataku na rafinerię czy gazoport odczuje cała nasza gospodarka. Dokonania krajowe w tej dziedzinie są spore. Niestety, obaj prelegenci nie ukrywają, że kompleksowe systemy ochrony do tanich nie należą. Część przemysłową objęła też wystąpienia Krzysztofa Śmierciaka, dyrektora ds. rozwoju Wtórplast Group S.A. i Stanisława Augusta, dyrektora handlowego Autocomp Management Sp. z o.o. Pierwsza prezentacja dotyczyła bezzałogowców latających przeznaczonych do rozpoznania i wyposażonych w kamery hiperspektralne, zaś druga – systemów automatyki oraz symulatorów dla Marynarki Wojennej.

Ci, którzy liczyli, że przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł Michał Jach, uchyli rąbka tajemnicy dotyczącej wyboru partnera zagranicznego w programie okrętu podwodnego pk. Orka, pozostali rozczarowani. Można było jedynie usłyszeć, że rząd jest zdeterminowany do dokonania tego wskazania do końca bieżącego roku, i że część produkcji może być ulokowana w szczecińskich zakładach Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Natomiast zdaniem dyrektora Biura Platform Morskich PGZ, Cezarego Cierzana, jakiejkolwiek opcji nie wybierzemy, możemy być pewni bardzo dużego udziału polskich firm w produkcji Orek.

Forum było połączone po raz pierwszy z wręczeniem Nobilisów. Statuetki przyznano w trzech kategoriach: Człowiekiem Roku został poseł Michał Jach, Dziennikarzem Roku – Dariusz Bohatkiewicz z TVP, zaś Firmą Roku – szczeciński Autocomp Management.

(TG) Foto: Tomasz Grotnik
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Safety Forum Szczecin o Marynarce Wojennej”

  1. no i co wynikło ?? nic dalej cze gadanie i kasy nie ma na budowę okrętów tylko na cukierki z logo MON 🙁

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc