Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Saab z nowymi kontraktami Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych

Saab dostarczy cele pozorne Mk 39 Mod.3, które symulują okręty podwodne w czasie ćwiczeń operatorów systemów hydroakustycznych. Fot. US Navy

30 września Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu dwóch kontraktów z koncernem Saab w sprawie realizacji produkcji i dostaw wyposażenia militarnego przeznaczonego dla US Navy oraz US Coast Guard.


W ramach pierwszego z nich, Saab dostarczy wielofunkcyjne stacje radiolokacyjne AN/SPS-77 Sea Giraffe, które zostaną zainstalowane na kutrach patrolowych typu Heritage budowanych na potrzeby US Coast Guard. Wrześniowa umowa opiewa na kwotę 15 mln USD, a w momencie podpisania uruchomiono 11,1 mln USD. Całość zlecenia ma zostać zrealizowana do kwietnia 2025 roku. Obecnie w budowie znajdują się cztery kutry tego typu, prototypowy (przyszły) USCGC Argus jest przygotowywany do wodowania w stoczni Eastern Shipbuilding w Panama City w stanie Floryda. Pierwsze radary AN/SPS-77 zostały zamówione na potrzeby US Coast Guard w 2017 roku.

W ramach drugiej umowy amerykański oddział Saab, Saab Inc. z East Syracuse w stanie Nowy Jork, dostarczy kolejną partię celów pozornych Mk 39 Mod. 3 EMATT (Expandable Mobile Anti-Submarine Warfare Training Target) na potrzeby US Navy. Ramowy kontrakt ma wartość 173,2 mln USD i ma obowiązywać do września 2032 roku. W momencie podpisania uruchomiono 5,8 mln USD, która pozwoli na dostawę pierwszej transzy urządzeń.

To ciekawe urządzenie jest produkowane przez amerykański przemysł od 2016 roku. Dotychczas dostarczono ponad 4700 sztuk. Starsze wersje Mk 39 były produkowane od lat 80. XX wieku – łącznie dostawy objęły ponad 30000 sztuk, a wśród dostawców można wymienić m.in. korporację Lockheed Martin. W obecnym postępowaniu Saab pokonał dwóch innych oferentów. Mk 39 Mod.3 EMATT jest wykorzystywany przez US Navy do ćwiczeń ZOP – urządzenie symuluje charakterystykę akustyczną oraz dynamiczną okrętów podwodnych. Operatorzy urządzeń hydrolokacyjnych mogą ćwiczyć całość procedur wykrywania jednostek pływających znajdujących się pod powierzchnią wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc