Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Saab z nowym zamówieniem na granatniki Carl-Gustaf M4

Saab poinformował, że nieujawniony klient złożył duże zamówienie na elementy systemu Carl-Gustaf M4, które będą kosztować ponad 100 mln USD. Fot. Saab

16 września szwedzki koncern Saab poinformował o podpisaniu umowy z nieujawnionym klientem w sprawie dostaw amunicji i granatników wielorazowego użytku Carl-Gustaf M4. Kontrakt ma wartość około 900 mln SEK (103,5 mln USD) i ma zostać zrealizowany w 2022 roku.

Nieujawnienie kupującego nie jest niczym niezwykłym - tego typu procedura jest często stosowana w przypadku zamówień na elementy systemu Carl-Gustaf w ostatnich latach. Jak wskazują przedstawiciele producenta, nowe zamówienie to dowód zapotrzebowania na szwedzkie rozwiązania wśród coraz większej grupy klientów wojskowych. Dotychczas producent ujawnił część spośród czternastu państw, które zdecydowały się na zakup granatników w wersji M4. Są to: Norwegia, Węgry, Szwecja, Słowacja, Australia, Stany Zjednoczone oraz Słowenia. W większości przypadków zamawianie nowej wersji jest kontynuacją wieloletniej współpracy z producentem oraz analizą doświadczeń operacyjnych wyniesionych przy eksploatacji wcześniejszych odmian tej broni.

Wersja M4 została zaprezentowana na rynkach światowych w 2014 roku. Charakteryzuje się obniżoną masą własną (poniżej 7 kg), a także zwiększoną żywotnością oraz celnością. Dodatkowo Saab wraz z partnerami prowadzi prace nad rozszerzeniem wachlarza amunicji – wśród nowości mowa o pocisku kierowanym.

Wśród państw europejskich, które eksploatują starsze odmiany granatników Carl-Gustaf, znajduje się także Polska. Mowa, przede wszystkim, o jednostkach Wojsk Specjalnych.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Saab z nowym zamówieniem na granatniki Carl-Gustaf M4”

  1. Granatkik wielorazowego użytku czy to tak trudno wybrać i spolonizować, uruchomić produkcję licencyjną granatnika i amunicji.
    Może być Carl-Gustaf może być coś innego.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc