Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Saab z kolejnymi umowami związanymi z systemem Carl-Gustaf

Saab zawarł dwie kolejne umowy związane z dostawami sprzętu systemu Carl-Gustaf. Fot. Saab

10 i 12 maja szwedzki koncern Saab poinformował o zawarciu kolejnych dwóch umów związanych z systemem granatników wielorazowego użytku Carl-Gustaf. Odbiorcami sprzętu będzie Szwecja oraz Stany Zjednoczone.


10 maja szwedzkie Biuro ds. Materiałów Obronnych FMV podpisało umowę o wartości 800 mln SEK w sprawie dostaw amunicji do granatników omawianego typu. Dostawy mają być zrealizowane w latach 2023-25. W jego ramach Saab będzie dostarczać m.in. naboje HE448 wyposażone w zapalniki programowalne. Kontrakt stanowi kontynuację wieloletniej współpracy pomiędzy Saabem oraz FMV i stanowi początek kolejnego wieloletniego porozumienia, które ma obowiązywać do 2032 roku. Naboje odłamkowo-burzące HE448 są przeznaczone do granatników wyposażonych w nowoczesne systemy programowania FCD558, które z kolei zostały zamówione przez Szwedów w 2021 roku – stanowią wyposażenie granatników w wersji M4.

Z kolei Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, za kwotę 16 mln USD, zamówił kolejną partię granatników Carl-Gustaf M4, które są znane w amerykańskich siłach zbrojnych pod oznaczeniem Multi-purpose Anti-Armor Anti-personnel Weapon System (MAAWS) M3A1. Szczegóły nie są udostępnione publicznie. Zamówienia na wersję M4 zostały zapoczątkowane w październiku 2020 roku i wieloletnia umowa zakłada realizację poszczególnych zleceń w okresie do 2027 roku. Pierwsze egzemplarze dostarczono w 2021 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Saab z kolejnymi umowami związanymi z systemem Carl-Gustaf”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc