Zaloguj

Saab wycofuje się z walki w Belgii

10 lipca koncern Saab poinformował, że po przeanalizowano zapotrzebowania ze strony Belgii odnośnie pozyskania floty wielozadaniowych samolotów bojowych nowej generacji, zdecydował się na wycofanie z rywalizacji.

Decyzja szwedzkiego koncernu, oferującego JAS-39E/F Gripen, jest zaskakująca, ale nie oryginalna. Z powyższej rywalizacji, ze względów technicznych (faworyzowanie F-35 Lightning II), wycofał się także Boeing, promujący na rynku europejskim F/A-18E/F Super Hornet.

Oficjalnie powodem rezygnacji Szwedów z walki o kontrakt na 34 samoloty jest wymóg wsparcia operacyjnego ze strony agencji rządowej reprezentującej zwycięskiego producenta. To zaś wymusiłoby na Szwedach zmianę polityki międzynarodowej oraz reformę krajowego prawa, na co obecnie nie stać rządu w Sztokholmie.

Belgowie poszukują dostawy samolotów na zasadach G-2-G, czyli umowy międzyrządowej z krajową agencją reprezentującą producenta. W rywalizacji o zamówienie pozostały trzy konstrukcje: Eurofighter Typhoon (reprezentowany przez Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii), Dassault Rafale (reprezentowany przez agencję zamówień wojskowych DGA) oraz Lockheed Martin F-35A Lightning II (reprezentowany przez F-35 JPO). Wiążące oferty mają zostać złożone do 8 września, a wybór ma zostać dokonany w połowie 2018 roku.

(ŁP) Foto: Saab
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc