Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik

Saab upublicznia ofertę dla Finlandii

14 czerwca koncern Saab upublicznił część szczegółów dotyczących oferty sprzedaży wielozadaniowych samolotów bojowych do Finlandii – jednego z kilku państw Europy, który prowadzi obecnie procedurę zakupu nowych maszyn tej klasy.

Zgodnie z zapotrzebowaniem programu HX Saab oferuje Finom 64 wielozadaniowe samoloty bojowe JAS-39E/F Gripen – 52 miałyby zostać dostarczone w wersji jednomiejscowej, a pozostała 12 dwumiejscowej. Tym samym, w przypadku wyboru, Finowie staliby się drugim użytkownikiem wersji F, która dotychczas została zamówiona wyłącznie przez siły zbrojne Brazylii. Co więcej, w ramach swojej propozycji, Saab oferuje połączenie zakupu Gripenów z dwoma samolotami wczesnego ostrzegania i dowodzenia GlobalEye, które mogłyby zwiększyć świadomość sytuacyjną sił zbrojnych tego europejskiego państwa. Dotychczas GlobalEye został zakupiony przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, jednak Saab prowadzi intensywne działania marketingowe związane ze zdobyciem kolejnych klientów.

Według planów, rząd Finlandii ma wybrać dostawcę floty wielozadaniowych samolotów bojowych nowego pokolenia w 2021 roku. Obok koncernu Saab o powyższe zamówienie walczą wszyscy zachodni producenci maszyn tej klasy. Ma to związek z faktem, że jest to jeden z największych (tego typu) programów zakupowych w Europie.

(ŁP) Foto: Saab
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc