Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Saab rozpoczął montaż pierwszego JAS-39F Gripen

26 marca szwedzki koncern Saab poinformował o rozpoczęciu procesu produkcji i montażu pierwszego egzemplarza wielozadaniowego samolotu bojowego JAS-39F Gripen. Docelowym odbiorcą będą Siły Powietrzne Brazylii.

Dostawa pierwszego, z ośmiu zamówionych, JAS-39F Gripen jest przewidziana w 2023 roku. Dwumiejscowa wersja jest przewidziana do realizacji zadań szkolno-treningowych oraz bojowych, w których wymagane jest zaangażowany udział dwóch członków załogi. Pierwszym elementem, którego produkcję uruchomiono jest sekcja wlotu powietrza do silnika.

Rozwój samolotu JAS-39F Gripen realizowany jest siłami przemysłu szwedzko-brazylijskiego. W procesie zaangażowanych jest około 400 inżynierów w zakładach Saaba w Linköping oraz koncernu Embraer w Gaviao Peixoto w Brazylii.

W ramach I fazy programu F-X Brazylia zakupiła 36 wielozadaniowych samolotów bojowych Saab JAS-39E/F Gripen. Powyższy użytkownik był pierwszym, który zgłosił zapotrzebowanie na wersję dwumiejscową. Według części przewidywań, w połowie lat 20. Szwedzi spodziewają się zamówienia kolejnej transzy JAS-39E/F Gripen – docelowe zapotrzebowanie brazylijskiego lotnictwa wojskowego obejmuje 108 egzemplarzy.

(ŁP) Foto: Saab
reklama JELCZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc