Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Saab dostarczy kompozytowe nadbudówki dla singapurskich fregat

Wizja komputerowa fregat typu MRCV. Fot. Ministerstwo Obrony Singapuru

22 sierpnia Saab poinformował o podpisaniu z singapurską Agencję Nauki i Technologii Obronnych (Defence Science & Technology Agency - DSTA) kontraktu na dostawę sześciu kompozytowych nadbudówek dla wielozadaniowych okrętów bojowych (Multi-Role Combat Vessel - MRCV) czyli nowych fregat rakietowych dla marynarki wojennej Singapuru.

Umowa obejmuje opracowanie projektu, produkcję oraz końcowy montaż kompozytowych nadbudówek na budowanych w Singapurze jednostkach. Wybór szwedzkiego koncernu nie jest przypadkowy. Ma on bardzo duże doświadczenie w budowie okrętów lub ich elementów z materiałów kompozytowych. Dotyczy to również kompletnych nadbudówek. W Szwecji powstawały na przykład nadbudówki indyjskich korwet rakietowych typu Kamorta.

Nie bez znaczenia była również dotychczasowa współpraca Saaba z partnerami z Singapuru przy projektowaniu okrętów nawodnych dla tamtejszej marynarki wojennej. W ostatnim czasie szwedzki koncern uczestniczył w projektowaniu, jak również dostarczył zintegrowane maszty - Lightweight Integrated Mast dla jednostek określanych jako Littoral Mission Vessel (LMV) lub typ Independence, które w liczbie ośmiu zasiliły tamtejszą flotę.

Nowe fregaty mają zastąpić w służbie sześć korwet rakietowych typu Victory zbudowanych według niemieckiego projektu na początku lat 90. ubiegłego wieku. Zostaną one zbudowane przez lokalną stocznie ST Engineering Marine Ltd., na mocy kontraktu z tamtejszym ministerstwem obrony. Jednakże to Saabowi powierzono kierowanie projektem, jak również integrację systemów, jego dziełem był również projekt wstępny tych okrętów. W prace projektowe zaangażowana została również duńska firma Odense Maritime Technology (OMT), która odpowiadała za powstanie fregat rakietowych typu Iver Huitfeldt dla duńskiej marynarki wojennej.

Uroczyste pierwsze cięcie blach dla pierwszego z MRCV odbyło się 8 marca 2024 r., zaś odbiorcy ma on zostać przekazany w 2028 r. Nowe jednostki będą silnie uzbrojonymi fregatami wielozadaniowymi, dysponującymi zarówno rakietami przeciwlotniczymi jak i pociskami przeciwokrętowymi. Mają być one również być przystosowane do transportowania bezzałogowców nawodnych (USV) jak i latających (UAV).

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc