Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Saab dostarczy kolejne radary na amerykańskie okręty lotnicze

Saab dostarczy US Navy kolejną partię stacji radiolokacyjnych AN/SPN-50(v)1, które mają być zamontowane na okrętach desantowych oraz lotniskowcach. Fot. US Navy

26 kwietnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z koncernem Saab w sprawie zamówienia kolejnej partii stacji radiolokacyjnych AN/SPN-50(V)1. Urządzenia są montowane na lotniskowcach i okrętach desantowych.


W ramach kwietniowej umowy, mającej wartość 32 mln USD, szwedzki producent dostarczy trzy radary wraz z pakietem części zamiennych. Formalnie dostawcą sprzętu jest amerykański oddział koncernu Saab, firma Sab Inc. mieszcząca się w Syracuse w stanie Nowy Jork. Dostawa całości zostanie zrealizowana do końca 2022 roku. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie zakupu.

Radary AN/SPN-50(V)1 służą do elektronicznego dozoru przestrzeni powietrznej. Na okrętach US Navy zastępują stacje radiolokacyjne AN/SPN-43C. Pierwsze stacje produkcji koncernu Saab zostały zamówione przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych w październiku 2020 roku, natomiast program budowy uruchomiono we wrześniu 2016 roku. Według planów i harmonogramu, pierwszymi okrętami, które otrzymają AN/SPN-50(V)1 są lotniskowiec USS Dwight D. Eisenhower (CVN-69) oraz znajdujący się w budowie śmigłowcowiec desantowy Bougainville (LHA-8). Łączne zapotrzebowanie opiewa na 25 radarów tego typu, które mają zostać zamówione do 2028 roku.

reklama JELCZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc