Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Saab dostarczy amunicję amerykańskim siłom zbrojnym

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zamówił kolejną partię amunicji do granatników Carl-Gustaf. Fot. Saab

19 lipca szwedzki koncern Saab poinformował o podpisaniu kontraktu z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych w sprawie dostaw kolejnej partii amunicji przeznaczonej do granatników wielorazowego użytku Carl-Gustaf.

Według komunikatu producenta, umowa ma wartość około 75 mln USD i zostanie zrealizowana do końca 2022 roku, natomiast kontrakt został zawarty w drugim kwartale bieżącego roku. Jest to element wieloletniego porozumienia pomiędzy producentem oraz Departamentem Obrony, które zostało podpisane w 2019 roku (i obowiązuje do 2023 roku). W jego ramach Amerykanie mogą składać kolejne zamówienia na amunicję do granatników Carl-Gustaf bądź kolejne partie jednorazowych granatników AT4. Amunicja, w siedmiu rodzajach, trafia do US Army, US Marine Corps oraz sił specjalnych.

Siły zbrojne Stanów Zjednoczonych eksploatują system Carl-Gustaf od 1990 roku (początkowo tylko w jednostkach specjalnych, a do 2013 roku w pozostałych rodzajach). W 2018 roku Departament Obrony tego kraju rozpoczął zakupy najnowszej wersji M4, która jest znana pod oznaczeniem M3E1. Wśród najważniejszych zmian wymienia się ograniczenie masy granatnika o 6,7 kg. Dodatkowo współpracuje również z inteligentnymi systemami celowniczymi i przyszłymi rozwiązaniami technologicznymi, takimi jak amunicja programowalna.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc