Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

S-350 Witiazʹ strzela na poligonie [WIDEO]

Odpalenie pocisku rakietowego 9M96 z wyrzutni 50P6. Fot. TRK WS RF Zwiezda

20 stycznia rosyjska telewizja Zwiezda wyemitowała reportaż pokazujący ćwiczebne strzelania przeciwlotniczych systemów rakietowych S-350/50R6A na poligonie Kapustin Jar. Zarazem była to medialna premiera seryjnych egzemplarzy S-350, dotąd publicznie niepokazywanych.

W swoim materiale telewizja Zwiezda pokazała – jak zaznaczono – pierwsze strzelania uzbrojonego w S-350 dywizjonu (dwie baterie). Odpalano pociski rakietowe 9M96 do celów powietrznych imitujących skrzydlate pociski manewrujące. Odpalania pocisków bojowych zwieńczają procedurę przezbrajania w nowym typ sprzętu i związane z tym szkolenie. W ramach ciekawostki, można wspomnieć o wypowiedzi mjr. Aleksieja Markuszyna, podpisanego jako dowódca dywizjonu. Markuszyn powiedział, że system S-350 może również działać w trybie automatycznym, bez udziału operatorów, włącznie z otwarciem ognia. Choć zapewne, gdy bateria lub dywizjon działa w ramach większego oddziału OPL, pułku lub wyżej. W każdym razie pod jakąś formą nadzoru ze strony operatorów na wyższych szczeblach dowodzenia sieciocentrycznego systemu OPL.

Kadry telewizji Zwiezda pokazały wyrzutnie 50P6, bateryjne stacje 50N6, stanowisko dowodzenia 50K6. A raz, w panoramicznym kadrze, można dostrzec dywizjonową stację radiolokacyjną 96Ł6-CP, która zarazem jest dywizjonowym punktem dowodzenia (więcej o S-350 w WiT 3/2020).

Pokazana w reportażu bateria ze składu 4. Armii WWS i PWO Południowego Okręgu Wojskowego została dostarczona wiosną 2021 r. 12 maja ub.r. poinformowała o tym rosyjska agencja informacyjna Interfaks-AWN, powołując się na komunikat służb prasowych Wschodniego Okręgu Wojskowego. Wówczas w rosyjskich mediach można było znaleźć wzmianki wskazujące, że w S-350 przezbrojono 1721. Przeciwlotniczy Pułk Rakietowy, stacjonujący w Soczi. Wcześniej 1721. Pułk składał się z dwóch dywizjonów uzbrojonych w system 9K37M1 Buk-M1 (najpewniej modyfikacji Buk-M1-2). Zarazem jest to pierwszy dostarczony seryjny pułkowy zestaw systemu S-350 w ogóle. Wcześniej, na początku 2020 r., prototypowy zestaw S-350, jako szkoleniowy, dostarczono 11. Ośrodkowi Szkoleniowemu Rakietowej Obrony Przeciwlotniczej w Gatczynie (obwód leningradzki), podległemu Wojskowej Akademii Obrony Powietrzno-Kosmicznej im. marszałka Związku Sowieckiego G. K. Żukowa. Wówczas, 27 lutego, dowódca Centralnego Okręgu Wojskowego gen. płk Aleksandr Pawłowicz Łapin informował, że w latach 2021–2025 w S-350 będą przezbrojone podległe mu jednostki OPL – 24. Brygada Rakiet Przeciwlotniczych w Abakanie w Chakasji (uzbrojona w S-300PS) i 388. Gwardyjski Przeciwlotniczy Pułk Rakietowy w Aczyńsku w Kraju Krasnojarskim (trzy dywizjony S-300PS), wchodzące w skład 41. Dywizji PWO.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc