Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rząd Australii i Naval Group zawarły porozumienie po zerwaniu podwodnego kontraktu stulecia

Fot. Naval Group

Rząd Związku Australijskiego i francuska państwowa grupa stoczniowa Naval Group wydały oświadczenia dotyczące porozumienia zawartego przez nie, po zerwaniu przez Canberrę „podwodnego kontraktu stulecia” we wrześniu ubiegłego roku.

Przypomnijmy, umowa dotyczyła budowy 12 konwencjonalnych okrętów podwodnych Shortfin Barracuda Block 1A w Australii na bazie francuskiego projektu, z przeznaczeniem dla Royal Australian Navy. Całkowita wartość kontraktu, obejmująca koszty eksploatacji, była szacowana na 50 mld AUD. Rząd australijski zerwał umowę po przystąpieniu do anglosaskiego trójprzymierza z Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi Ameryki, które to kraje eksploatują jedynie atomowe okręty podwodne. Tą samą drogą pójdzie Australia.

W oświadczeniu rządu australijskiego czytamy: Osiągnęliśmy uczciwą i sprawiedliwą ugodę z Naval Group na kwotę 555 mln EUR (około 830 mln USD). Teraz, po rozwiązaniu tej sprawy, możemy ruszyć naprzód w relacjach z Francją. Australię i Francję łączą głębokie historyczne więzy przyjaźni, wykute we wspólnym poświęceniu w czasie wojny. Oba kraje są dynamicznymi demokracjami, zaangażowanymi w przestrzeganie praw człowieka i podstawowych wartości. Głęboko szanujemy rolę i aktywne zaangażowanie Francji w regionie Indo-Pacyfiku.

Biorąc pod uwagę powagę wyzwań, przed którymi stoimy zarówno w regionie, jak i na świecie, ważne jest, aby Australia i Francja ponownie zjednoczyły się w obronie naszych wspólnych zasad i interesów: nadrzędności prawa międzynarodowego, poszanowania suwerenności, odrzucenia wszelkich form przymusu oraz podjęcia zdecydowanych działań w sprawie zmian klimatycznych.

Natomiast francuski producent okrętów skomentował sprawę następująco: Naval Group i Związek Australijski zawarły uczciwą i sprawiedliwą ugodę w celu zakończenia programu przyszłych okrętów podwodnych. Naval Group ściśle współpracowała i wspomagała swoich partnerów i podwykonawców w Australii i Francji. Naval Group składa wyrazy uznania dla wszystkich osób, zespołów i partnerów, którzy pracowali nad tym programem przez ponad pięć lat. Naval Group docenia również ważną pracę tych, którzy przyczynili się do dyskusji prowadzących do zawarcia tej umowy.

Niedawno minister obrony Australii ujawnił najbliższe zamiary Canberry w kwestii rozwoju jądrowych sił podwodnych Royal Australian Navy.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Rząd Australii i Naval Group zawarły porozumienie po zerwaniu podwodnego kontraktu stulecia”

  1. Dzień dobry, na temat Asutralii w swoich komentarzach wypowiadałem się już razy wiele. Myślę że Naval group ze swoim obecnymi cenami i obecnym stanem personelu, czytaj: zakłamane umowy na pracę nie ma możliwości współpracy z tak wielkim państwem jak Antarkralia. Owszem, mogą udostępnić dostęp do swoich hi-tech technologii ale na koszt Asusastralii, a nie swój!!!! Dlaczego mieli by pokrywać koszty projektacji moedlu, budowy, rozłożenia taktycznego oraz dostawy.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc