Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ruszają dostawy T-50 Golden Eagle do Tajlandii

8 stycznia Korea Aerospace Industries poinformowała o rozpoczęciu dostaw odrzutowych samolotów szkolenia zaawansowanego T-50TH Golden Eagle, które trafiły do Tajlandii – łącznie powyższy klient zamówił dwanaście egzemplarzy.

Pierwsze cztery T-50TH Golden Eagle zostały zakontraktowane w 2015 roku za sumę 110 mln dolarów. W zeszłym roku Bangkok zdecydował się na rozszerzenie zamówienia o osiem dodatkowych egzemplarzy, które kosztowały dalszych 260 mln dolarów. Dostawy pierwszej czwórki mają zostać zrealizowane w bieżącym roku – będą zastępować obecnie eksploatowane odrzutowe samoloty szkolenia zaawansowanego Aero L-39 Albatros. Nie jest wykluczone, że koreańskie samoloty zastąpią także szkolno-bojowe Dassault Alpha Jet. Bangkok deklaruje bowiem zakup dodatkowych T-50 w przyszłości.

Tajlandia jest czwartym klientem eksportowym na samoloty rodziny KAI T-50 Golden Eagle. Wcześniej na południowokoreańską konstrukcję zdecydowała się Indonezja (16), Irak (24), Filipiny (12). Filipińskie F/A-50 były pierwszymi maszynami rodziny, które wykorzystano w realnych działaniach bojowych – od początku 2017 roku wspierały siły naziemne walczące na Mindanao przeciwko islamskim fundamentalistom.

(ŁP) Foto: KAI
Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc