Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Rusza finansowanie polskiego programu czołgów Abrams

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, pośredniczący w umowie, uruchomił pierwsze fundusze związane z realizacją programu dostaw i wsparcia czołgów rodziny Abrams w Polsce. Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

13 maja Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z General Dyamics Land Systems Inc. w sprawie realizacji usługi wsparcia technicznego czołgów rodziny Abrams dla klientów eksportowych, w tym Polski.


Powyższa umowa ma wartość 29 mln USD i obejmuje usługi na rzecz US Army oraz dwóch klientów eksportowych (poprzez procedurę FMS) – Arabii Saudyjskiej oraz Polski. Prace mają zostać zrealizowane do końca czerwca 2023 roku. W momencie podpisania, zamawiający nie wyszczególnił rozkładu prac pomiędzy trzech odbiorców. Jest to pierwsza umowa, dotycząca programu Abrams, w której Amerykanie zawarli fundusze z Polski.

Przypomnijmy, uroczyste potwierdzenie zawarcia międzyrządowej umowy LoA w sprawie zakupu 250 czołgów M1A3 SEPv3 Abrams wraz z amunicją, sprzętem wsparcia działań i pakietem szkolno-serwisowym dla Sił Zbrojnych RP miało miejsce 5 kwietnia bieżącego roku. Dostawy czołgów są przewidziane na lata 2025-26, z kolei w czerwcu bieżącego roku ma zainaugurować swoją działalność Akademia Abrams, która zajmie się szkoleniem żołnierzy do wykorzystania i wsparcia eksploatacji Abramsów. W procesie szkolenia mają zostać wykorzystanie czołgi M1A2 SEPv2, które zostaną wydzielone z zasobów Departamentu Obrony i przekazane polskiej stronie na okres do rozpoczęcia dostaw docelowych pojazdów.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

5 comments on “Rusza finansowanie polskiego programu czołgów Abrams”

  1. Szkoda że Waszyngton nie jest bardziej zdeterminowany by bronić Ukrainy, do 4 batalionów które kupiliśmy, dorzucili by jeszcze kolejne pięć i temat czołgi zamknięty ( wszystkie T-72 i PT-91 jadą walczyć z Rosjanami).

  2. Wszystko niby ok. lecz nawet najlepsze na świecie czołgi bez porządnej osłony plot. w postaci choćby programu Sona i ppanc. z systemem ASOP niewiele dzisiaj znaczą co dobitnie pokazuje m.in wojna na Ukrainie. Porządna wielowarstwowa osłona wojsk zmechanizowanych i wzrost zdolności przeciwpancernych i artyleryjskich to jeden z najważniejszych fundamentów skutecznej obrony obok bardzo dobrego rozpoznania, wskazywania celów i oczywiście nieocenionej sprawnej logistyki.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc